Domov Komentáre HEGER: Rozpočet je plný klamstiev, ľudia si zaslúžia pravdu!

HEGER: Rozpočet je plný klamstiev, ľudia si zaslúžia pravdu!

0
0

Minister financií Ladislav Kamenický predstavil minulý týždeň rozpočet, na ktorý sme dlho čakali. Predstavil ho v posledný možný deň. Možno preto, lebo ho bolo ťažké zostaviť.

Hlavne preto, že ho musel napasovať do deficitu 0,5 % HDP. Je to deficit, ktorý by Slovensko malo dosiahnuť, aby splnilo pravidlá Paktu stability a rastu.

Čo sa však nestalo? Stali sme sa svedkami zápasu o pravdu medzi súčasným ministrom financií Kamenickým a predchádzajúcim ministrom financií Kažimírom.

Ten už dnes sedí na čele Národnej banky Slovenska a tvrdí, že deficit bude nie 0,5 % HDP, ale až trojnásobný – 1,5 % HDP. O jednu miliardu eur vyšší.

Kamenický sa nás snaží presvedčiť, že ilúzia, ktorú vytvoril, je realitou. Veriť sa tomu však nedá. A to z viacerých dôvodov, najmä zjavných klamstiev, ktoré sa v rozpočte nachádzajú.

Na strane príjmov sa do rozpočtu dostali aj položky, ktoré ešte parlament neschválil a zrejme ani neschváli, ako napríklad vyššia daň z cigariet. Práve tá mala podľa plánov ministra priniesť do rozpočtu 100 miliónov eur. Ale neprinesie.

Ďalším takýmto číslom sú umelo nafúknuté výnosy štátnych podnikov alebo predaja emisných povoleniek. Ministerstvo financií ich takto nafukuje celé roky a vždy vyberie menej, ako si naplánovalo.

Rozpočtová rada už bez servítky priamo vyzýva ministerstvo, aby skončilo s takýmito klamlivými odhadmi. Navyše, aby malo ministerstvo aspoň na papieri lepší výsledok hospodárenia, podhodnotilo aj tento rok výdavky.

A to až tak okato, že to už na prvý pohľad nedáva zmysel. V Sociálnej poisťovni výrazne znížilo plánované výdavky na mzdy až o tretinu. Ak by to bola pravda, tretina zamestnancov by dostala na budúci rok “padáka”, alebo by všetkým o tretinu znížili platy.

A pritom je to naopak. Sociálna poisťovňa má v pláne postupne prijať takmer 300 nových ľudí. Rozpočtová rada tu odhadla podhodnotenie deficitu na úrovni aspoň 120 mil. eur!

Takýchto klamstiev je v rozpočte viac. A to len preto, lebo sa vláda bojí priznať, že nevie na sebe šetriť a hospodári zle. Preto upadá do klamstiev.

To však nie je fér. Ľudia si zaslúžia poznať pravdu. Oni svojimi daňami napĺňajú rozpočet tejto krajiny.

Eduard Heger, tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…