Domov Komentáre HEGER: Vláda kapitulovala! Napriek sľubom zišla z cesty za vyrovnaným rozpočtom

HEGER: Vláda kapitulovala! Napriek sľubom zišla z cesty za vyrovnaným rozpočtom

0
0

Minulý týždeň minister financií Ladislav Kamenický definitívne oznámil, že vyrovnaný rozpočet nebude. Hovorili sme to už minulý rok, teraz prišlo na naše slová! Na vine je vraj ochladenie ekonomiky, snaží sa nám nahovoriť vláda.

To však nie je pravda! Na vine je jej neschopnosť udržať svoje výdavky na uzde. Ak by ste si povedali, že dôvodom bude asi predvolebný balíček, boli by ste na omyle.

Ten sa tohtoročného rozpočtu vôbec nedotkne, začne platiť až od budúceho roka. Ako je potom možné, že rozpočet nebude vyrovnaný? Ochladenie ekonomiky má naň iba minimálny vplyv a balíček za 500 mil. eur v ňom ešte nie je zahrnutý.

Dôvody sú dva. Prvý je na strane výdavkov. Len výdavky štátu na bežné tovary a služby vzrástli medziročne o 30%. Jasne to svedčí o tom, že vláda v predvolebnom roku míňa na plný plyn a razí štýl – po nás potopa!

Na sebe nešetrí, vyššie výdavky nepremieňa na kvalitnejšie služby pre ľudí a chystá sa prejesť viac ako miliardu eur. Druhý dôvod je na strane príjmov. V rozpočte si vláda napísala čísla, o ktorých vedela, že sa nenaplnia. Je to tak každý rok.

Ide o tzv. nedaňové príjmy, kde si ministerstvo financií môže napísať čo chce, lebo vie, že ich nekontroluje Výbor pre daňové prognózy, ktorého členmi sú Národná banka Slovenska, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, komerčné  banky a Inštitút informatiky a štatistiky.

Tí by na klamlivé údaje hneď upozornili. My sme však na nadsadené nedaňové príjmy upozornili, ale nás nechcela vláda počúvať. A tak ju superoptimistické čísla a rozhadzovanie bez miery zase raz dobehli, čiže na vyrovnaný rozpočet môžeme zabudnúť.

Tento rok už do rozpočtu nenatečie výrazne viac peňazí, ako to bolo po minulé roky. To, že vláda s tým naivne počítala ukazuje, že v skutočnosti ministri Smeru nikdy nevedeli efektívne hospodáriť s peniazmi ľudí.

Vedeli iba Slovákov historicky zadlžiť a špajzu nechávajú prázdnu. Je načase, aby ich pri kormidle vymenili zodpovední hospodári!

Eduard Heger, tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…