Domov Kultúra Herecká kariéra Matta Damona

Herecká kariéra Matta Damona

0
0

Matt Damon je jedným z najuznávanejších hercov svojej generácie. Počas svojej kariéry pracoval s najlepšími filmovými režisérmi, od Clinta Eastwooda a Martina Scorseseho až po Ridleyho Scotta či Coena Brothersa. Vybrali sme desať filmov, v ktorých si zahral, a určite stoja za pozretie.

Zachráňte vojaka Ryana

Damon získal po viacerých menších postavách titulnú rolu v oscarovej dráme Stevena Spielberga z obdobia druhej svetovej vojny. Ragtagský oddiel amerických vojakov má za úlohu nájsť vojaka Ryana a bezpečne ho dopraviť domov.

Damon sa objaví vo filme až neskôr, keď sa jeho postava dozvie ničivú správu, že všetci jeho bratia zomreli v boji. Hrdo a statočne požaduje, aby mohol zostať a pomôcť pri plnení jeho poslania strážiť most.

Skutočná guráž

V remake z roku 1969 hrá Damon texaského Rangera – LaBoeuf, ktorého úlohou je vypátrať vraha menom Tom Chaney.

Pri jeho hľadaní a túžbe po spravodlivosti sa LaBoeuf stretáva s jednookým alkoholickým strelcom Roosterom Cogburnom (Jeff Bridges) a s mladou Mattie Rossovou (Hailee Steinfeld).

Bournov mýtus

Damon v tomto filme stvárnil zložitú úlohu Jasona Bourneho, zamračeného supervraha, ktorý čelí vnútornej vojne so CIA, pretože je falošne obvinený z narušenej misie.

Zručnosti a inštinkty, ktoré získlal pri práci profesionálneho vraha, používa na nájdenie odpovedí na to, prečo je terčom tajnej služby a zároveň chráni svoju priateľku Marie (Franka Potente) pred smrťou.

Marťan

Na základe rovnomenného románu Andyho Weira je stredobodom deja Mark Watney, astronaut, ktorý neúmyselne ostáva sám na Marse, keď členovia posádky umierajú pri skúmaní planéty.

Watney si tam vytvára obývateľné prostredie, pestuje svoje vlastné plodiny a učí sa, ako prežiť na Marse. Film získal sedem nominácií na Oscara, vrátane Matta Damona za najlepšieho herca.

Krajina nádeje

Steve Butler (Damon) prichádza so svojou kolegyňou do istého mesta, ktoré trpí ekonomickou krízou a pre dvoch skúsených obchodníkov sú jeho obyvatelia ľahkou korisťou.

Chcú im ponúknuť peniaze za odkúpenie ťažobných práv na ich farmárskych pozemkoch. Spočiatku to vyzeralo, že všetko bude za pár dní hotové, no situácia sa začala komplikovať.

Kúpili sme ZOO

Ben Mee (Damon) je novinár a príležitostný spisovateľ dobrodružnej literatúry, ktorý ako slobodný otec čelí problémom s výchovou svojich dvoch detí.

Rozhodne sa opustiť svoju prácu a kúpi starý vidiecky dom s veľkými pozemkami, aby mohol byť so svojimi deťmi čo najviac.

Spolu s domom kúpi aj zoologickú záhradu a tak sa začína celkom nová etapa ich životov. Podarí sa im ZOO opäť otvoriť?

Dobrý Will Hunting

Film režiséra Gusa Van Santa sleduje geniálnu myseľ zneužívanej siroty Willa Huntinga (Damon), ktorý pracuje ako školník, no tajne vyrieši tažkú matematickú rovnicu na univerzite.

Will pracuje na zvládaní svojich emocionálnych problémov so psychológom Seanom (Robin Williams), učí sa, ako sa vysporiadať so životom a jeho nástrahami.

Talentovaný pán Ripley

Titulná postava filmu využije príležitosť a vydáva sa za svojho bohatého priateľa. Damon so svojou nevinnou detskou tvárou, za ktorou sa skrýva chorobná ctižiadosť, presne zodpovedal postave pána Ripleyho. Táto snímka patrí bezpochyby k tým najznámejším hercovým filmom.

Bournovo ultimátum

Vynoril sa zo Stredozemného mora a vôbec netušil, kto je. Postupne si začal spomínať, až zistil, že jeho minulosť ukrýva rad temných miest, ktorými musí znovu prejsť, ak chce zistiť, kto vlastne je.

Tajný agent Jason Bourne (Damon) chce vyriešiť vlastnú životnú hádanku, podarí sa mu to?

Interstellar

Vo filme si herec zahral popri ďalších známych kolegoch a kolegyniach. Dej filmu prináša príbeh skupiny výskumníkov, ktorá je poverená najdôležitejším poslaním v dejinách ľudstva.

Ich úlohou je ísť za hranice našej galaxie a nájsť pre ľudstvo nový domov, keďže čas na Zemi sa blíži ku koncu.

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…