Domov Zahraničie Historické zvraty v britskej politike: dohoda o brexite stále nie je schválená

Historické zvraty v britskej politike: dohoda o brexite stále nie je schválená

0
0

Viac ako týždeň trvajúca neistota neskončila. V pondelok sa Teresa Mayová opäť postavila pred britský parlament, a predstavil plán B pre brexit.

Britská politika zažila posledné dni obrovské turbulencie. Historicky najväčšia prehra Mayovej pri hlasovaní o dohode o brexite bola nasledovaná hlasovaním o vyslovení nedôvery súčasnej britskej premiérke.

Kým prvé hlasovanie dopadlo katastrofálne a opozičná strana získala na svoju stranu aj hlasy vládnej strany, následne už opozícia nenašla podporu na vyslovenie nedôvery pre Mayovú.

Návrh na vyslovenie nedôvery skončil neúspechom v pomere 325 hlasov ku 306 za zotrvanie Mayovej vo funkcii.

Čo by sa stalo v prípade vyslovenia nedôvery Mayovej

Ak by bol návrh na vyslovenie nedôvery vlády Theresy Mayovej odsúhlasený, súčasná vláda by mala 14 dní na vytvorenie novej vlády, ktorá by musela získať dôveru v poslaneckej snemovni. Ak by sa tak nestalo, museli by nastať nové voľby.

Historický neúspech hlasovania o dohode

Dohoda o brexite bola odmietnutá 432 hlasmi proti 202, čo je to historický neúspech vládnej strany. Posledná takáto drvivá porážka bola v roku 1924, kedy labouristická vláda stratila až 166 hlasov.

Mayovej jednoznačné stanovisko

Bezprostredne po hlasovaní Theresa Mayová uviedla, že jej vláda bude pokračovať v práci, aby dokončila odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

V prejave, ktorý adresovala poslancom hovorila o povinnosti poslancov konať v národnom záujme a schváliť dohodu o brexite. Na druhú stranu, vodca opozičnej labouristickej strany Jeremy Corbyn uviedol, že Mayovej vláda by nemala pokračovať v pôvodnom pláne, ktorý už bol odmietnutý.

Vodca opozície navrhuje opätovne vstúpiť do rozhovorov s Európskou úniou tak, aby vyrokovala novú dohodu. Za najväčší problém považujú poslanci najmä poistku pre Severné Írsko.

Pondelkový plán B

V pondelkovom vystúpení sa Theresa Mayová snažila poslancov presvedčiť o potrebe schválenia dohody o brexite a relatívne veľa priestoru venovala aj tomu, čo sa nedá urobiť, teda naznačovala najmä o to, že nie je možné mať druhé referendum o brexite.

Hlavný bod, o ktorom sa Mayová snažila presvedčiť poslancov bolo, že sa bude snažiť vyrokovať nové ústupky od Bruselu ohľadom írskej poistky bez ohľadu na výsledok hlasovania dohody o brexite.

V prejave odmietla aj možnosť odloženia brexitu a vyzvala poslancov na vzájomné rokovania o námietkach, ktoré majú a tie sa bude snažiť opäť dohodnúť s Bruselom.

Tak ako keď britský parlament odmietol dohodu o brexite, ktorú ešte v novembri minulého roka dohodla Európska únia po niekoľkomesačných rokovaniach s Veľkou Britániou, aj po prejave Mayovej predstavitelia únie odmietajú ďalšie rokovania o dohode.

Príprava na tvrdý brexit

Viaceré krajiny Európskej únie sa už pripravujú na tvrdých brexit, teda brexit bez dohody a prijímajú zákony, ktoré majú zaistiť úpravu vzťahov s Veľkou Britániou.

Ako oznámil slovenský premiér Peter Pellegrini, všetky potrebné dokumenty budú pripravené na rokovania do 15. februára tohto roka.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…