Domov Zahraničie Historicky prvý summit Vladimira Putina a Kima Čong-una

Historicky prvý summit Vladimira Putina a Kima Čong-una

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo historicky prvé stretnutie medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v ďalekom ruskom Vladivostoku.

Ešte začiatkom minulého týždňa nebolo úplne jasné, kedy sa severokórejský líder Kim Čong-un stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Udalosti však nabrali rýchly spád a historicky prvé stretnutie medzi oboma lídrami sa uskutočnilo vo Vladivostoku na pôde Ďalekovýchodnej federálnej univerzity.

Summit sa uskutočnil po stroskotaní rokovaní medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom v Hanoji, kedy sa nedohodli v otázke amerických sankcií voči severokórejskému režimu.

Návšteva severokórejského lídra v Rusku

Posledné dvojstranné stretnutie Severnej Kórey a Ruska sa uskutočnilo v roku 2011, keď sa stretol prezident Dmitrij Medvedev ešte s otcom Kim Čong-una, Kim Čong-ilom. Minulý týždeň sa tak konal historicky prvý summit medzi Kim Čong-unom a Vladimirom Putinom.

Priebeh historického summitu

Kim prišiel do Vladivostoku o deň skôr, ato svojím povestným obrneným vlakom. Hneď na začiatku sa Putin vyjadril, že chce hľadať miesto Ruska v procese stabilizácie vzájomných vzťahoch medzi Severnou Kóreou so Spojenými štátmi americkými pri riešení spornej otázky severokórejského jadrového programu.

Hlavnou témou boli teda práve možnosti riešenia severokórejského jadrového programu a vzájomných dvojstranných vzťahov medzi krajinami. Okrem najvyšších lídrov sa stretli aj viacerí vysokí politickí predstavitelia oboch krajín.

Okrem politického stretnutia sa mal Kim Čong-un zúčastniť aj kultúrneho programu, ktorý ale nakoniec skrátil. Na druhý deň iba zložil poklonu obetiam vojny a stretol sa s miestnym guvernérom, no naplánované baletné predstavenie a návštevu planetária už neabsolvoval.

Výsledky rokovaní boli neurčité

Po vzájomnom stretnutí sa uskutočnili aj vyhlásenia oboch lídrov, kedy Vladimir Putin oznámil, že získal informácie ako pomôcť vyriešiť severokórejský jadrový program a že bude o tom informovať amerických partnerov.

Kim Čong-un zase poukázal na to, ako mierovo riešiť vzniknuté spory.

Slávnostná večera lídrov

Aké sú dôvody stretnutia Severnej Kórey a Ruska

Po neúspešnom summite v Hanoji medzi Kim Čongunom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa severokórejské vedenie snaží získať podporu inde.

Pre Severnú Kóreu je stretnutie s Putinom možnosť dokázať USA, že nie sú v izolácii. Práve preto aj Kim súhlasil so stretnutím, pretože ak dokáže, že ho regionálne mocnosti, ako napríklad Rusko, stále podporujú, dá to režimu dodatočnú vyjednávaciu silu pri rokovaniach s USA a tiež aj s Čínou.

Zapojenie Ruska do rokovaní je tiež záležitosťou prestíže a reputácie pre samotné Rusko, kedy môže dokázať svoju pozíciu v regióne.

Očakávané výsledky summitu

Významná v celej veci je aj celkovo veľmi zlá ekonomická situácia v krajine, kedy sa režim snaží získať uvoľnenie sankcií. Teda akékoľvek možnosti získania ďalších vyjednávacích pozícií, napríklad prostredníctvom rokovania s Ruskom, Kim Čong-un vždy využije.

Podľa odhadov analytikov po stretnutí nenastane žiadna významná dohoda ani posun v riešení severokórejského jadrového programu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…