Domov Šport Hráči sa vzdávajú tučných výplat a giganti zachraňujú malé kluby

Hráči sa vzdávajú tučných výplat a giganti zachraňujú malé kluby

0
0

Rapídne sa šíriaca pandémia koronavírusu agresívne zasahuje všetky spoločenské odvetvia. Po zdraví občanov predstavuje sekundárnu obeť predovšetkým finančné hospodárstvo. Ekonomickými problémami pri aktuálnej situácii trpí aj svetový futbal. Niektoré kluby tak museli siahnuť po núdzových riešeniach.

Astronomické mzdy? Nie, vďaka

Zatiaľ, čo sa pre globálnu nákazu v elitných európskych ligách nehrajú súťažné zápasy, kluby prichádzajú o zisk zo športových či obchodných aktivít. Niektoré celky našli riešenie v okresaní astronomických hráčskych a trénerských platov na určitý čas.

V španielskej najvyššej súťaži sa pre tento krok rozhodlo Atlético Madrid či Real Valladolid. Vedenie s hráčmi a realizačným tímom uzavrelo dohodu, že sa vzdajú časti svojich výplat do obnovenia súťaže.

„Uvedomujú si, čo sa okolo nich deje. Preto nemajú problém so znížením miezd,“ vyjadril sa prezident „los colchoneros“ Enrique Cerezo. Obdobnú sebareflexiu prejavili hráči nemeckého celku Union Berlín.

Pomoc klubu v boji s ekonomickými následkami nákazy ocenil aj prezident Dirk Zingler: „Vedenie, zamestnanci, hráči, tréneri a ďalší členovia realizačných tímov, tí všetci v uplynulých mesiacoch tvrdo pracovali na našom úspechu v najvyššej domácej súťaži.

Teraz sa vzdávajú veľkého objemu peňazí, aby sme spoločne zvládli túto krízu. Nemôžem sa im dostatočne poďakovať.“ Nedostatku solidarity zo strany futbalistov sa nemusí obávať vedenie talianskeho šampióna Juventusu Turín.

Úlohy sprostredkovateľa rokovaní sa ujal kapitán „starej dámy“ Giorgio Chiellini. Hráči a tréner Maurizio Sarri sa s klubom dohodli na tretinovej výške platu po dobu štyroch mesiacov.

Klubu tak ušetria sumu v celkovej výške 90 miliónov eur. „ Chceme poďakovať všetkým hráčom a trénerovi za ich rozhodnutie v tomto ťažkom období,“ uviedol klub vo svojom oficiálnom vyhlásení.

Z radov „bianconeri“ boli na koronavírus pozitívne testovaní traja hráči, menovite Daniele Rugani, Blaise Matuidi či hviezdny útočník Paulo Dybala.

Keď to nejde po dobrom…

Na rozdiel od svojho tradičného ligového rivala Atlética, úradujúci majster z Barcelony mal so zavedením podobného kroku problémy. Nakoľko hráči ani po viacerých rokovaniach nepristúpili s vedením klubu na dohodu, funkcionári katalánskeho giganta museli nájsť „cestičku“ v španielskom zákonníku práce.

Na základe jedného z paragrafov hráčom a zamestnancom klubu skrátili pracovný čas a tomu úmerne znížili výšku mesačných platov. Spoločnostiam je takéto opatrenie umožnené len počas výnimočného stavu v krajine.

Tento pondelok napokon kapitán „blaugranas“ Lionel Messi oznámil, že hráči vždy vedeli, že so znížením platov budú súhlasiť, avšak hľadali správny spôsob.

Prvý tím FC Barcelona napokon súhlasil so znížením platov o 70 %, pričom dodal, že hráči sú pripravení pomôcť klubu, aby všetci jeho pracovníci dostali svoje výplaty v plnej výške.

Ku konsenzu zatiaľ nedospeli ani v Brazílii. Hráčska únia FENAPAF po rokovaniach s vedením najvyšších súťaží v krajine odmietla návrh na 25-percentné zníženie platov.

Rozhovory medzi oboma stranami by mali pokračovať začiatkom apríla, kedy si futbalisti vyberú kolektívnu dovolenku.

Kristián Vrábel, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…