Domov Zdravie INEKO piatykrát hodnotil slovenské nemocnice

INEKO piatykrát hodnotil slovenské nemocnice

0
0

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO realizoval už piatykrát hodnotenie slovenských nemocníc. Ukazovateľmi pri tom boli kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosť, náročnosť diagnóz, spokojnosť pacientov, hospodárenie a transparentnosť za uplynulé 4 roky.

Ocenenie Nemocnica roka 2019 si rovnako ako vlani odniesla banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta, ktorá zvíťazila v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc.

Za ňou sa na ďalších dvoch miestach umiestnili rovnaké nemocnice ako pred rokom, tie sa však navzájom vymenili.

Kým si Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN oproti minulému roku polepšila a za rok 2019 poskočila na druhé miesto, Univerzitná nemocnica Martin tento rok striebro vymenila za bronz.

Medzi všeobecnými nemocnicami zas bodovala Nemocnica Košice‑Šaca. Tá na druhé miesto odsunula víťaza z minulého roku, Ľubovniansku nemocnicu. Tretie miesto medzi všeobecnými nemocnicami obhájila Nemocnica Poprad.

„Roosveltka“ nadpriemerná vo všetkých oblastiach

Nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Staronový víťaz, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, dosiahla vôbec ako jediná zo svojej kategórie nadpriemerné hodnotenie v každom zo šiestich ukazovateľov.

Najlepšie hodnotenie získala za náročnosť diagnóz. Práve banskobystrická nemocnica hospitalizuje tých najkomplikovanejších pacientov na Slovensku. Vynikajúce hodnotenie dosiahla podľa spokojnosti pacientov a tiež transparentnosti.

Medzi najslabšie stránky nemocnice podľa Inštitútu INEKO patrí kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti a tiež hospodárenie, kde by sa mala začať usilovať o udržateľné hospodárenie, keďže je tento trend v súčasnosti presne opačný.

Ružomberská má spokojných pacientov, v Martine sa liečia náročné diagnózy

Druhá najlepšia nemocnica, ÚVN v Ružomberku, vyniká v ukazovateli spokojnosti pacientov. Medzi jej ďalšie silné stránky patrí kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti a hospodárenie.

Naopak v kategóriách skúsenosť a transparentnosť dosiahlo toto zdravotnícke zariadenie podpriemerné hodnotenie. Univerzitná nemocnica v Martine, ktorá sa tento rok umiestnila na treťom mieste zas exceluje, podobne ako tá banskobystrická, v ukazovateli náročnosť diagnóz.

Výborné hodnotenie tiež dosiahla podľa spokojnosti pacientov. Naopak najhorším ukazovateľom je pre martinskú nemocnicu kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Za martinskou nemocnicou sa na štvrtom mieste umiestila FN Nitra, ktorá zostáva najlepšie hospodáriacim zariadením vo svojej kategórii.

Piate miesto patrí tento rok UN Bratislava, ktorá oproti minulému roku poskočila až o päť miest. Bratislavská nemocnica je zároveň poslednou nemocnicou v rebríčku, ktorej celkový rating je vyšší ako ten priemerný.

Najhoršia je Trnavská

Podpriemerné hodnotenie z hľadiska celkového ratingu dosiahli nemocnice v Prešove, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a Trenčíne.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov

Žilina

Najnižšie hodnotenie si od Inštitútu INEKO „vyslúžila“ FN Trnava, ktorej ukazovatele dosiahli priemerné až podpriemerné hodnoty.

Po bratislavskej Univerzitnej nemocnici má tá trnavská najnespokojnejších pacientov, čo sa ukazuje v podávaní sťažností na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

FN Trnava tiež lieči menej komplikovaných pacientov, pričom v tomto ukazovateli sa po trenčianskej nemocnici ukázala ako druhá najhoršia. Podpriemerná je tiež jej kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Všeobecné nemocnice majú nového víťaza

Kým medzi štátnymi, univerzitnými a fakultnými nemocnicami triumfovala rovnaká nemocnica ako v roku 2018, medzi všeobecnými nemocnicami sa víťaz zmenil.

Po prvýkrát získala ocenenie Nemocnica roka 2019 Nemocnica Košice‑Šaca. Tá po prvýkrát odsunula na druhé miesto Ľubovniansku nemocnicu, ktorá toto ocenenie získala štyri roky po sebe.

O tom, že si prvé miesto skutočne zaslúži, svedčí fakt, že dosiahla vysoko nadpriemerné hodnotenie v každom jednom ukazovateli. Jej celkový rating je 70,6, čo z nej robí jednoznačného víťaza.

Za ňou nasledujúca Ľubovnianska nemocnica sa ukázala ako nedostatočná v ukazovateli náročnosť diagnóz a jej slabšou stránkou je aj skúsenosť.

Ľubovnianska nemocnica

Naopak ako úplne najlepšie hodnotené ukazovatele v porovnaní s ostatnými nemocnicami sa v prípade Ľubovnianskej nemocnice ukázali spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenie a tiež transparentnosť.

Tretia najlepšia popradská nemocnica je zas príkladom toho, že aj štátne zariadenie môže vyrovnane hospodáriť, a to predovšetkým z vlastných zdrojov.

Nadpriemerné hodnoty táto nemocnica vykazuje aj v ukazovateli spokojnosti pacientov, transparentnosti a skúsenosti.

Poprad

Najhoršie všeobecné nemocnice

Na opačnej strane rebríčka sa ocitli tri nemocnice, ktoré vykazujú jasné nedostatky, ktoré by sa mali usilovať odstrániť. Treťou najhoršou nemocnicou je Nemocnica Levice, ktorej pacienti patria medzi najmenej spokojných.

Podpriemerné hodnotenie nemocnica získala tiež v ukazovateli transparentnosti, kde sa síce v porovnaní s minulým rokom zlepšila, no stále má čo vylepšovať.

Druhý najnižší rating dosiahla Nemocnica Prievidza, ktorá získala nadpriemerné hodnoty v skúsenosti a náročnosti diagnóz, no čísla v jej hospodárení a kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti sa ukázali ako nedostatočné.

Celkovo najhoršie hodnotenie s ratingom 37,1 dosiahla nemocnica v Partizánskom, ktorá je členom siete nemocníc Svet zdravia. Táto nemocnica nevyniká v žiadnej spomínanej oblasti, ba práve naopak.

Podľa najnovších informácií sa ale táto nemocnica začala reprofilizovať k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti chronicky chorým pacientom.

Preto je veľmi pravdepodobné, že v budúcich rokoch nebude porovnávaná s ostatnými nemocnicami, ktoré poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť, ale bude potrebné vytvoriť pre ňu a jej podobné nemocnice samostatný rebríček.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…