Domov Zdravie Izbové rastliny, ktoré sa oplatí pestovať v domácnosti

Izbové rastliny, ktoré sa oplatí pestovať v domácnosti

0
0

Zútulnia domácnosť, prečistia vzduch, zlepšia náladu a majú dokonca priaznivé účinky na zdravie. To platí pre izbové rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti.

Toxíny aj v pohodlí domova

Už sme zvyknutí na to, že vzduch, ktorý dýchame je plný toxických látok. To sa netýka len ovzdušia von, ale tiež toho v domácnosti. Okrem elektrosmogu, ktorý vyžarujú elektronické zariadenia, sa tu nachádzajú aj ďalšie chemikálie.

Medzi ne patrí napríklad formaldehyd, ktorý sa nachádza v papierových vreckovkách, kuchynských utierkach či servítkach. Táto látka poškodzuje ústnu dutinu či spôsobuje podráždenie nosa.

Z plastov, syntetických materiálov, prachov na pranie či liekov sa zas uvoľňuje benzén, ktorý spôsobuje podráždenie očí, závraty, bolesti hlavy, búšenie srdca alebo zrýchlený pulz.

V čistiacich prostriedkoch na okná, podlahu či v osviežovačoch vzduchu sa nachádza amoniak, ktorý takisto nepriaznivo pôsobí na zdravie. Okrem toho, že dráždi oči, spôsobuje aj bolesti hrdla a nepríjemný kašeľ.

V boji proti týmto toxínom je dobré pestovať izbové rastliny, ktoré vzduch v domácnosti dokonale prečistia. Ktoré to teda sú?

Brečtan popínavý

V takmer každom lese, parku či záhrade môžete naraziť na dobre známy brečtan popínavý. O tom, že sa ho oplatí pestovať aj doma v črepníku vás možno presvedčí, že sa osvedčil ako jeden z najlepších čističov vzduchu.

Okrem toho, že zbavuje vzduch toxických látok, má aj omnoho viac zdraviu prospešných účinkov. Pomáha pri astme, prechladnutí, kašli, podporuje činnosť pečene a jeho listy pomáhajú aj v boji proti kožným vyrážkam či popáleninám.

V prípade brečtanu si ale treba dávať pozor na to, že vo väčších dávkach sa zmení na toxickú látku. To spôsobujú bobule, ktoré predstavujú najjedovatejšiu časť rastliny.

Ak teda nemáte žiadne skúsenosti s touto rastlinou, radšej s ním nijako neexperimentujte. V prípade brečtanu treba poznamenať aj to, že aj on, rovnako ako iné ťahavé rastliny, vnáša do domácnosti negatívnu energiu a hovorí sa, že dokonca plodí hádky.

Aloe vera

Miesto v domácnosti sa oplatí vyhradiť aj pre črepník, do ktorého zasadíte rastlinu s názvom aloe vera. Už na prvý pohľad ide o veľmi vkusnú a zaujímavú rastlinu.

To ale nie je jediné, za čo si zaslúži pozornosť a obdiv. Okrem toho, že redukuje benzén a formaldehyd vo vzduchu, má ešte omnoho viac využití.

Pomáha pri poraneniach kože, akými sú rezné rany, popáleniny či odreniny. Navyše bojuje aj proti akné, ekzémom alebo psoriáze. Stačí, ak jednoducho odlomíte z jej listu a priložíte ho na postihnuté miesto.

Oceníte tiež, ak ju nasadíte vo vašej spálni.  Cez noc totiž premieňa oxid uhličitý na kyslík, takže ráno budete v miestnosti cítiť zaručene lepší a zdravší vzduch.

Sansevieria trojpása

Jednou z najbežnejších izbových rastlín je sansevieria trojpása, ktorá je známa skôr pod ľudovým názvom svokrin jazyk. Jej veľkou výhodou je nenáročnosť.

Ďalšou, omnoho väčšou, je to, že dokáže pohlcovať bytové toxíny ako benzén, xylén, toluén či formaldehyd. Navyše absorbuje aj nežiaduci elektrosmog.

Práve vďaka tomu by ste ju mali mať v miestnosti, kde spíte a počas spánku si tak zabezpečíte zdravšie dýchanie.

Lopatkovec

Ďalšou známou izbovou rastlinou, ktorá navyše prečisťuje vzduch v domácnosti, je lopatkovec. Ide o veľmi univerzálnu rastlinku, keďže má niekoľko priaznivých účinkov na naše zdravie. Zo vzduchu odstraňuje acetón, benzén, formaldehyd, amoniak, toluén aj xylén.

Naviac vzduch aj zvlhčuje a to až o 5 %. Okrem toho lopatkovec zmierňuje príznaky alergie a znižuje riziko vzniku pľúcnych ochorení. Priaznivé účinky má aj na duševné zdravie, keďže odstraňuje stres a celkovo upokojuje dušu.

Nádchovník

Možno nie úplne najkrajšou, no zaručene jednou z najprospešnejších izbových rastlín je nádchovník. Ako to už z jeho názvu vyplýva, najviac pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest akými sú nádcha a prechladnutie.

Jeho účinky dokonca možno prirovnať k účinkom kvapiek do nosa. Ak z nádchovníka odtrhnete lístok, následne ho pošúchate medzi prstami a privoniate k nemu, budete cítiť príjemný pocit uvoľnenia v nose.

Pomáha tiež pri bolestiach hlavy, astme, ale tiež pri tráviacich problémoch, od ktorých uľaví odvar z neho. Navyše ho je možné využiť aj ako prírodný repelent, keďže odháňa komáre a muchy.

Kaktus

Aj kaktus patrí medzi časté izbové rastliny, keďže nevyžaduje žiadnu osobitú starostlivosť. Okrem toho, že neznesie veľa slnka a aspoň z času na čas je nutné poliať ho, ani o ňom nebudete vedieť.

Naviac práve kaktusy patria medzi rastliny, ktoré účinne bojujú proti elektrosmogu v domácnosti. Potvrdili sa dokonca aj ďalšie jeho pozitívne účinky na zdravie, medzi ktoré patrí napríklad znižovenie bolestí hlavy.

Levanduľa

O levandule je známe, že jej dobre známa prenikavá vôňa má upokojujúce účinky. Málokto vie, že ju jednoducho môžete vypestovať aj doma v kvetináči.

O tom, že sa to skutočne oplatí, niet pochýb. Levanduľa totiž znižuje stres a úzkosti, pomáha zlepšiť kvalitu spánku, spomaľuje srdcovú frekvenciu a tlmí pohyby očí.

Skvelou voľbou je zasadiť ju do detskej izby, čo zabezpečí pokojnejší spánok nielen vášmu dieťaťu, ale súčasne aj vám.

puma, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…