Domov Zahraničie Izrael po voľbách stále nemá novú vládu

Izrael po voľbách stále nemá novú vládu

0
0

Ani viac ako mesiac po voľbách to nevyzerá, že by izraelské politické strany smerovali k dohode. Črtajú sa tak možné tretie voľby za ostatný rok.

Takmer mesiac rokoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu s možnými politickými partnermi o zostavení novej koalície. Jeho snaha sa však nevydarila a nakoniec sa Netanjahu rozhodol vrátiť poverenie prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi.

Ten teraz poveril pôvodného víťaza volieb, a to predsedu opozičnej strany Modrá a biela Bennyho Ganca. Ak by sa ani tomu nepodarilo zostaviť vládu, čaká Izrael nový volebný boj, už tretí za posledný rok.

Víťaz volieb nedostal mandát

Po tom, ako v ostatných parlamentných voľbách zvíťazila opozičná strana Modrá a biela na čele s Bennym Gancom, poverenie na zostavenie vlády nedostal.

Prezident Rivlin ho nepoveril zostavovaním vlády, pretože mal pocit, že novú vládu skôr zostaví Netanjahu. To sa nakoniec ukázalo ako chybný predpoklad, pretože Netanjahu stroskotal pri zostavovaní vlády národnej jednoty spoločne s Modrou a bielou.

Hlavný bod sváru bola požiadavka na pokračovanie vlády na čele s Netanjahuom ako premiérom, spoločne s nacionalistickými a náboženskými stranami, ktoré Ganc odmietol.

Modrá a biela má 28 dní na zostavenie novej vládnej koalície

Ganc podľa odhadov nemá veľké vyhliadky na zostavenie novej vlády, pokiaľ sa spočítajú hlasy víťaznej strany spoločne s ostatnými umiernenými stranami, majú dokopy len 54 poslaneckých mandátov. Počet potrebný na zostavenie koalície však počíta s nadpolovičnou väčšinou až pri 61 poslancoch.

Podľa správ z miestnych médií by mohol Ganc ponúknuť Netanjahuovi aj kompromisnú dohodu, kedy by ho prinútil vybrať si medzi zahrnutím jeho nacionalistických a náboženských spojencov do koalície alebo možnosť, že by sa stal premiérom.

Politológovia predpokladajú, že nové, už tretie voľby sa nezadržateľne blížia. Keďže Ganc má podobne ako Netanjahu, ktorý pred ním zlyhal, len 28 dní na to, aby sa pokúsil vytvoriť vládu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…