Domov Slovensko Japonsko udelí Lajčákovi štátne vyznamenanie

Japonsko udelí Lajčákovi štátne vyznamenanie

0
0

Slovenskému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi bude v mene japonského cisára Naruhita udelené vyznamenanie Veľkostuha Rádu vychádzajúceho slnka za jeho prínos v prehlbovaní vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. Oznámilo to japonské veľvyslanectvo v Bratislave.

Slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní sa uskutoční 9. novembra v Cisárskom paláci v Tokiu. Nositeľmi tohto vyznamenania sú tiež zakladateľ univerzitných štúdií japonského jazyka v SR Štefan Pecho a František Šebej za aktivity súvisiace s jeho pôsobením v Národnej rade SR a v karate.

Lajčákova kariéra

Lajčák pôsobil v rokoch 1994 – 1998 ako slovenský veľvyslanec v Japonsku, kde sa snažil o zviditeľnenie Slovenska. Ako uvádza japonské veľvyslanectvo, zohral významnú úlohu pri stimulácii parlamentných vzťahov a výmen medzi oboma krajinami.

K posilneniu priateľských vzťahov prispel aj ako minister zahraničných vecí SR.

Jeho ministerské aktivity vyústili do množstva návštev vysokopostavených predstaviteľov Japonska v Slovenskej republike – napríklad návštevy japonskej princeznej Akišino alebo niekdajšieho premiéra Šinzóa Abeho, ktorá bola vôbec prvou návštevou japonského premiéra na Slovensku.

Lajčák v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a otázky západného Balkánu.

Vyznamenanie

Rád vychádzajúceho slnka je japonské štátne vyznamenanie založené v roku 1875.

Udeľuje sa osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagáciu a podporu japonskej kultúry čí prínos v rôznych ďalších oblastiach, napríklad v oblasti rozvoja prosperity alebo ochrany životného prostredia.

red, TASR, foto: facebook/MLNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…