Domov Zaujímavosti Jarné prázdniny: Ako ich stráviť v pohode?

Jarné prázdniny: Ako ich stráviť v pohode?

0
0

Nový rok sa ešte poriadne ani nerozbehol a už školákov opäť čaká pár dní voľna a oddychu. Ak si lámete hlavu nad tým, ako týždeň prázdnin stráviť, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť vášmu prázdninujúcemu školákovi skvelé chvíle.

Lyžovačka

Počasie nám praje a zdá sa, že bude aj najbližšie týždne. Poriadna porcia snehu a zimné slniečko, to je ideálna kombinácia pre tú správnu lyžovačku.

Vyraziť na hory a užiť si pár dní naplnených zimnými radovánkami je pravdepodobne najlepšia rada, akú vám môžeme dať. Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a strediská sú teda ideálne pripravené, aby poskytli tie najlepšie zážitky.

Vybrať si môžete z mnohých stredísk na Slovensku ale aj za našimi hranicami. Aj keď snehu v mestách za posledný týždeň poriadne ubudlo, lyžiarske strediská v Tatrách, Nízkych Tatrách, na Liptove, či Orave, ale aj tie najznámejšie na západnom Slovensku stále hlásia dobré snehové podmienky.

Tí náročnejší lyžiari sa už tradične vydávajú k našim západným susedom. Najmä rakúske Alpy ponúkajú kilometre zjazdoviek rôznej náročnosti a podľa mnohých aj skvelé a najmä cenovo dostupné služby. Z Bratislavy sa sem dostanete autom za pár hodín.

Výlety do prírody

Ak až tak neholdujete zimným športom, odporúčame zahrnúť do programu jarných prázdnin aspoň výlety do prírody. Slnečné počasie je na to ako stvorené.

Treba sa len rozhodnúť, či sa chcete poprechádzať zasneženou prírodou alebo jarnou, ktorá sa ponúka najmä v južnejších okresoch Slovenska.

V prípade, že si aj počas jarných prázdnin chcete užiť prechádzky zasneženou krajinou, k dispozícii je viacero tatranských cestičiek, najmä nízkej náročnosti.

Z tohto pohľadu odporúčame najmä Štrbské pleso. Cestička okolo neho je schodná v každom ročnom období a v týchto zimných mesiacoch sa navyše môžete poprechádzať aj stredom plesa a vychutnať si úžasné výhľady na dokonalú tatranskú scenériu.

Rovnako zaujímavé turistické cestičky nájdete napríklad aj na Donovaloch. Južné Slovensko zas ponúka už takmer jarné prechádzky, pri ktorých môžete zimnú turistickú obuv nechať doma. Vopred si ale pozrite predpoveď počasia, aby vás nezaskočila jeho náhla zmena.

Športom ku zdraviu

Športové aktivity sú zaiste ideálnym spôsobom, ako zbaviť vašu ratolesť prebytočnej energie. Okrem vyššie spomínaného lyžovania sa môžete povenovať aj celému radu iných športov.

V tomto období sú najlákavejšie aquaparky, kde môže rodina stráviť celý deň a deti sa ani na chvíľu nebudú nudiť. Vodných svetov je na našom území viac než dosť a či už pochádzate z východného, stredného či západného Slovenska, určite sa v dostupnej vzdialenosti jeden z nich nachádza.

Alternatívou sú plavárne, kde sa môžu deti taktiež vyblázniť do sýtosti. Ďalšou možnosťou je korčuľovanie. Oteplenie posledných dní síce vonkajšie mestské klziská nevydržali, ale niektoré mestá ponúkajú verejné korčuľovanie na svojich zimných štadiónoch.

Trochu kultúry

Ani na kultúru by sme v prípade našich ratolestí nemali zabúdať. V tomto smere je najväčším problémom na Slovensku – vybrať si.

Množstvo múzeí, galérií a iných kultúrnych inštitúcií ponúka obrovské možnosti, ako nielen deti zabaviť, ale ich aj naučiť niečo nové.

Keďže je však niekedy problém, aby dieťa v múzeu či galérii udržalo pozornosť a nenudilo sa,  aj vhodnejšou alternatívou sa javí návšteva hradov a zámkov, ktorých je na Slovensku požehnane.

Keďže nie všetky sú návštevníkom otvorené aj v zimných mesiacoch, treba svoju návštevu dopredu naplánovať a na internetových stránkach zistiť, ktorý hrad či zámok je vám v tomto čase k dispozícii. Ako spestrenie jarných prázdnin to však rozhodne odporúčame.

Jarné tábory- spojte príjemné s užitočným

Množstvo rodičov má však problém zobrať si dovolenku počas jarných prázdnin, keďže tú čerpajú najmä v lete a počas zimných prázdnin.

No a ak nie sú k dispozícii ani starí rodičia, môžete mať vážny problém. Avšak nezúfajte, máme pre vás riešenie! Tým sú jarné tábory.

Tie sú typické najmä pre letné prázdniny, ale verte či nie, aj počas tých jarných môžete takýmto spôsobom zabaviť svoje deti. No a naše odporúčanie smeruje k táborom, ktoré sa nielen o vaše deti postarajú, keď ste vy v práci, ale ich aj naučia cudzí jazyk.

Čítate dobre, vaše dieťa môže zažiť prázdniny plné zábavy ale aj hravého učenia. „Jazykové školy ponúkajú zmysluplné vyplnenie času. Nie je to len miesto, kde dieťa odložíte. Určite sa zdokonalí v angličtine alebo nemčine.

Podľa našich skúseností je týždeň v jazykovom tábore z hľadiska pokroku rovnocenný ako jeden pol rok na základnej škole,“ hovorí zakladateľ portálu www.jazykove‑prazdniny.sk a riaditeľ Volis Academy, ktorá takéto tábory organizuje, Peter Lisý.

V prípade, že ste si práve položili otázku, či je vhodné zaťažiť dieťa učením ešte aj počas prázdnin, tak nemusíte mať žiadne obavy. Aj v jazykovom tábore si môže vaša ratolesť užiť poriadne veľa zábavy.

Keďže deti trávia v tábore celý deň, je dostatok času aj na iné aktivity. „Rodičia odovzdajú vo Volis Academy dieťa medzi 8-9 hod, a vyzdvihnú si ho večer do 18:00.

Medzitým majú doobeda učenie cudzieho jazyka hravou formou, potom sa naobedujú a následne začína pestrý program, ktorého súčasťou sú, okrem prírody a športu, aj bowling, virtuálna realita, letecké centrum alebo exkurzia do firmy. Program sa prispôsobuje najmä počasiu,“ vysvetľuje Lisý.

Takéto tábory prinášajú určite mnoho výhod. Okrem toho, že máte zabezpečené, že sa o vaše deti počas prázdnin postarajú profesionáli, vaša ratolesť získa nových kamarátov, množstvo zážitkov a ešte sa aj zlepší v niektorom z cudzích jazykov.

No a ak ešte stále váhate nad denným jazykovým táborom, Peter Lisý odkazuje: „Výhoda je, že každý deň dieťa donesiete a večer zoberiete domov. A doma Vám už len rozpráva zážitky a ani nevie, že bolo v škole.“

sam, foto: shutterstock, Volis Academy

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …