Domov Ekonomika Jedno a dvojcentové euromince budú minulosťou

Jedno a dvojcentové euromince budú minulosťou

0
0

Nasledujeme tak viaceré európske krajiny, napríklad Fínsko, Holandsko či Taliansko. V návrhu je zavedenie zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby sa významne obmedzil obeh 1 a 2 centových mincí. Ministerstvo financií informovalo, že novela zákona o cenách prešla medzirezortným pripomienkovým konaním a čaká na prerokovanie v Hospodárskej a sociálnej rade SR.

Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze uvádza ako hlavný dôvod vysokú mieru nákladov spojených s výrobou, kedy výroba prevyšuje hodnotu mince. Ku koncu apríla 2020 bolo na Slovensku v obehu približne 870 miliónov kusov euromincí.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Covid v číslach

Z toho viac ako 60 % kusov tvoria jedno a dvojcentovky. No z celkovej nominálnej hodnoty týchto mincí tvoria len 3-4 %. Na jedného obyvateľa Slovenska pripadá až 92 kusov týchto najmenších euromincí. (NBS, 2020) Jedno a dvojcentové mince majú veľmi nízku návratnosť, neplnia tak funkciu obeživa a manipulácia sa stáva finančne náročnou.

ňObmedzenie používania bude mať aj pozitívny dopad na životné prostredie. Nebudú sa vyrábať, prepravovať ani strácať. Ušetrené emisie sú tak nemalým bočným efektom novely.

Príde so zaokrúhľovaním aj zdražovanie?

Aj predseda Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič návrh víta: „Ich eliminovaním z obehu ušetríme náklady štátu, miesto v peňaženke ľudí a chránime prírodu… takto vyzerá sedliacky rozum a racionálne riešenia.

Tento zákon sme, my poslanci zo SaS, predkladali ešte ako opozícia. Matematicky sa bude zaokrúhľovať až výsledná cena nákupu a len ak je platená v hotovosti. Zdražovania sa tak báť kvôli odstráneniu mincí z obehu nemusíme.“

Ministerstvo financií vysvetľuje, že princíp zaokrúhľovania je férovým, neutrálnym a spravodlivým pre obe strany – obchodníka aj kupujúceho. Zaokrúhľovať sa budú len hotovostné platby.

K preceňovaniu tovaru tak nedôjde. V praxi to bude fungovať takto: ak kúpime 3 rožky za 0,21 centov, mlieko za 0,89 centov, maslo za 1,57, chlieb za 0,99, výsledná cena nákupu v hotovosti je 3,66 €. Nákup sa pri platbe v hotovosti zaokrúhli na 3,65 €.

„Obchodníkom odbudne práca s počítaním množstiev najmenších mincí a tiež napätie s bankami. Banky si totiž za spracovanie mincí berú poplatok, ktorý sa pri 1 centovkách rovnal takmer ich nominálnej hodnote.

Ak napríklad obchodník doniesol do banky 500 kusov 1c mincí, namiesto 5 € dostal max 2 €. Zvyšok bol poplatok za spracovanie,“ dodáva Marián Viskupič.

Novela by mala platiť od januára 2022. Schváliť ju musí pred tým ešte parlament, ale predpokladá sa, že zákon podporia aj niektorí opoziční poslanci. Odstraňovanie tu nemáme celkom prvýkrát, v minulosti sme uplatnili podobné princípy aj pri zrušení 10 a 20 halierových mincí.

„V Belgicku vyčíslila centrálna banka potenciálne administratívne úspory eliminácie najmenších mincí z obehu na 44 miliónov eur ročne. Po zohľadnení veľkosti populácie Belgicka a Slovenska a rozdielnych cenových hladín tomuto zodpovedá cca 15 mil. eur pre Slovensko.“ (NBS, jún 2020)

Rušiť sa nebudú, mince stále ostávajú v obehu a obchodník je povinný prevziať ich. Obchodník je povinný ich prevziať aj kvôli tomu, že je to v mnohých štátoch EÚ zákonné platidlo.

tv, foto: internet, archív mvNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…