Domov Ekonomika Kamenický chce vyrovnaný rozpočet, no nevie čo chystá koalícia

Kamenický chce vyrovnaný rozpočet, no nevie čo chystá koalícia

0
0

Nový minister financií Ladislav Kamenický by bol rád, keby malo Slovensko aj v budúcom roku vyrovnaný štátny rozpočet, ako však uviedol zatiaľ netuší, ako sa rozhodne zaťažiť verejné zdroje vládna koalícia. Tá totiž už dlho hovorí o sociálnom balíku, no jeho podoba zatiaľ nie je nikomu známa.

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy povedal, že deficit štátneho rozpočtu sa bude odvíjať od toho, ako sa nastaví balík opatrení v sociálnej oblasti a v oblasti daní a odvodov, ktoré presadzujú strany vládnej koalície.

Tie sa v posledných týždňoch predbiehali v populistických návrhoch opatrení, no našťastie si sami uvedomili, že nie všetky bude možné realizovať.

Aj preto sa o chystanom balíku stále rokuje. Podľa Kamenického, ktorý je nominantom Smeru-SD, opatrenia jeho strany sú omnoho menej náročné, ako tie od koaličných partnerov Mostu-Híd a SNS.

Koaličné návrhy

Kamenický zopakoval, že strana Smer chce zvýšiť rodičovský príspevok o 50 € na 270 € rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nemali nárok na materské dávky a o 150 € na 370 € pre rodičov, ktorí pracovali, a preto čerpali materské dávky zo Sociálnej poisťovne.

Ďalším opatrením je zavedenie 100-eurového príspevku na nákup školských potrieb pre rodičov prvákov na základných školách, presun vymáhania neplateného výživného z rodičov na štát, či ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy.

V prípade návrhov strany SNS sa podľa Kamenického hľadá dohoda, ako tieto opatrenia nastaviť. Pripomenul, že sadzba dane z príjmov na úrovni 15 percent by sa mala týkať firiem a živnostníkov s obratom do 100 tisíc eur ročne.

„Malo by sa to týkať väčšiny subjektov v závislosti od parametrov, ktoré sa nastavia,“ povedal minister. Pri návrhu národniarov, ktorým je zavedenie 10-percentnej sadzby dane z pridanej hodnoty na ďalšie potraviny, sa podľa Kamenického ešte vyberajú potraviny, na ktoré sa bude takáto sadzba vzťahovať.

K návrhu strany Most-Híd zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane uviedol, že podľa toho, ako je tento návrh nastavený, by mohol byť akceptovaný.

Siahneme na rezervy

„Vždy som bol zástancom vyrovnaného verejného rozpočtu, zdravých verejných financií a udržania dlhu pod sankčnými pásmami,“ vyhlásil Ladislav Kamenický.

Šéf rezortu financií však zároveň pripustil, že v záujme zavedenia sociálnych a daňovo-odvodových opatrení bude musieť siahnuť na rozpočtové rezervy a plnenie rozpočtu sa bude musieť prehodnocovať na mesačnej báze.

Kritika opozície

„Vláda trestuhodne prejedla lepšie roky,“ pokarhal Kamenického Eduard Heger z OĽaNO. Súčasný kabinet podľa neho Slovensko nepripravil na čas ochladzovania ekonomiky, ktorý pomaličky prichádza a teraz pred voľbami chcú koaličné strany cez svoje balíčky opäť rozdávať.

„Minister nevie, či bude môcť dosiahnuť vyrovnaný rozpočet,“ uviedol poslanec Heger. Upozornil na to, že na Slovensku za súčasnej vlády rastie verejný dlh.

„Vláda Smeru nenaplnila zo šiestich rozpočtov štyrikrát svoj cieľ,“ tvrdí. V Európskej únii má pritom podľa Hegera 13 krajín vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet verejných financií.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…