Domov Ekonomika Kancelárií bude treba menej, ale flexibilnejších

Kancelárií bude treba menej, ale flexibilnejších

0
0

Trend práce z domu zrejme zníži potrebu kancelárskych priestorov, avšak zo strany firiem badať dopyt po inom nastavení týchto priestorov tak, aby sa dali dodržiavať odstupy medzi zamestnancami. Očakáva sa, že potreba kancelárskych priestorov celkovo v budúcnosti klesne o päť, maximálne desať percent.

Na začiatku vlaňajška bol sektor kancelárskych nehnuteľností na Slovensku poznačený tým, že sa ľudia nevedeli ani dostať do práce. Prvé tri – štyri mesiace od začiatku pandémie prišla vlna paniky, keď sa malá časť firiem snažila zbaviť kancelárií, lebo si povedali, že všetci budú pracovať z domu a ako kanceláriu si nechajú len málo priestorov.

Pracovať z domu je ťažké

Firmy z toho však podľa riaditeľa oddelenia kancelárskych priestorov poradenskej spoločnosti CBRE Olivera Galatu rýchlo vytriezveli a veľké podniky sa domnievajú, že čím dlhšie bude pandémia trvať, tým je to pre oblasť kancelárskych priestorov lepšie, lebo ľudia si uvedomia, aké je ťažké pracovať plnohodnotne z domu.

„Lízingová aktivita poklesla, ale nebolo to nič dramatické. Bolo to niekde na úrovni okolo 15 – 20 %,“ vyčíslil Galata vlaňajšiu aktivitu na slovenskom trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami.

Požiadavky na komfort

Rozostavané projekty pokračujú ďalej, investori však podľa odborníka zvažujú, čo s projektmi, ktoré ešte vo výstavbe zatiaľ nie sú. Developeri odďaľujú rozhodnutia o začatí výstavby, ale odborníci si myslia, že kvalitné projekty pozastavené nebudú.

Galata pripomenul, že firmy sa z hľadiska kancelárií čoraz viac zameriavajú na flexibilitu – teda aby v prípade potreby vedeli získať pre svojich zamestnancov viac priestoru alebo, naopak, menej. Takisto by ich podľa neho mal zaujímať komfort kancelárskych priestorov či systém výmeny vzduchu.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Keď druhá Matovičova, teda oficiálne Hegerova vláda predložila do parlamentu programové vy…