Domov Zdravie Karanténa nie sú prázdniny. Určte si jasné pravidlá

Karanténa nie sú prázdniny. Určte si jasné pravidlá

0
0

Slovenské mestá sa v posledných týždňoch zmenili na nepoznanie. Parkoviská pred obchodnými centrami sú prázdne, väčšina kancelárií zíva prázdnotou, na cestách jazdí menej áut a školy na neurčitý čas zatvorili svoje brány. Môže za to koronavírus, v dôsledku ktorého nám vláda nariadila domácu karanténu.

To ale neznamená, že čas strávený doma môžeme stráviť v posteli, na gauči pred televízorom, či s počítačovými hrami. Väčšina dospelých prešla na režim Home Office, čo znamená, že pracujú priamo z domu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nový strašiak má meno koronavírus

Povinnosti ostali aj deťom. Tie plnia úlohy, ktoré im zadá ich učiteľ. Problém však môže nastať v skĺbení všetkých týchto povinností. Boli sme totiž zvyknutí ráno odísť z domu do školy a do práce a večer sa vrátiť opäť domov, kde sme po náročnom dni oddychovali.

Teraz je náš domov jediným priestorom, v ktorom sa pohybujeme. Preto môže byť dosť náročné zhotoviť si jasný plán, podľa ktorého sa doma budeme riadiť.

Samozrejme, že v každej domácnosti je situácia celkom odlišná. Platí však, že ako deti, tak aj dospelí by mali fungovať podľa jasných pravidiel. Ako by to teda počas karantény malo asi vyzerať?

Vyspávanie len cez víkend

Mohlo by sa zdať, že práve karanténa je ideálnym časom na ponocovanie, keďže ráno budík nezvoní tak skoro ako vo všedné dni. Opak je však pravdou.

Hore zostaňte len tak dlho, aby ste ráno mohli čím skôr vstať. Ideálne je vstávať medzi 6 a 7 hodinou. Dlhé vyspávanie vás zbytočne oberie o energiu a navyše by ste nemuseli stihnúť všetky povinnosti.

V posteli teda dlhšie zotrvajte len cez víkend, keďže aj počas karantény platí, že pracovné dni sú pracovné.

Raňajky až po rozcvičke

Po zobudení by ste mali vypiť nápoj, ktorý vám dodá potrebné tekutiny. Ideálny je čaj alebo citrónová voda. Následne sa oblečte do niečoho pohodlného a zapojte celú rodinu do ľahkej rannej rozcvičky.

Nemusí ísť o žiadny tvrdý intervalový tréning. Cieľom by malo byť len naštartovať a zahriať celé telo. Po rozcvičke už môžete sadnúť k stolu a dopriať si raňajky.

Počas karantény je skvelou voľbou zvoliť spoločné raňajky, pri ktorých sa rodina zblíži a dohodne sa, ako bude ich deň pokračovať. Po raňajkách by už každý člen rodiny mal začať plniť svoje povinnosti.

Ideálne pracovné podmienky

Dôležité je, aby si každý člen rodiny našiel to správne miesto. Nie je totiž dobré, pracovať z postele či gauča. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že práve to je tým ideálnym miestom, nie je to celkom tak.

Podmienky doma by sa mali čím viac podobať tým, ktoré máte v práci alebo vaše deti v škole. Každý by si mal nájsť tiché miesto, kde ho nik nebude vyrušovať.

Samozrejme, výnimkou sú len menší školáci, ktorí s úlohami potrebujú pomôcť. Tu je nutné pripomenúť, aby ste svojim deťom, ale aj sebe, dopriali čas na krátky oddych.

Buď si dohodnete presný čas, kedy začne a skončí prestávka, alebo tak spravíte po splnení určitého cieľa. Prestávka by nemala trvať príliš dlho. Ideálne je dopriať si 10 až 15 minút a po nich sa opäť pustiť do práce.

Obedová pauza a poobedný oddych

Tak ako v škole či v práci, aj doma by medzi 12-tou a 13-tou hodinou mala nasledovať dlhšia prestávka, počas ktorej sa všetci členovia rodiny naobedujú.

Práve rozmedzie týchto hodín je ideálnym časom na to, aby bolo telo opäť zasýtené. Po obede väčšinou nastáva dobre známy útlm. Keď deti už majú svoje povinnosti splnené, dajte im vytúžené voľno.

Ak vám ale predsa len nejaká robota ešte ostala, aj vy si najskôr chvíľku oddýchnite a potom sa do nej opäť pusťte. Čím skôr s ňou začnete, tým skôr svoje povinnosti splníte a budete sa môcť venovať už len svojej rodine.

Je len na vás, či budete tráviť čas spolu pri hrách, alebo každý siahne po aktivite, ktorá mu je najbližšia. Dôležité je len, aby každý cítil uvoľnenie a dobrý pocit z dobre zvládnutých úloh.

Skvelou voľbou je aj vyraziť na vzduch. Keďže ale vonka zúri nebezpečný koronavírus, mali by ste si pritom dávať pozor, aby ste nešli na miesta, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí.

Ľahká večera a zdravý spánok

Predposledným bodom vo vašom programe by mala byť večera. Aj tá by mala ale spĺňať niekoľko dôležitých kritérií. Prvým je, aby nebola príliš neskoro.

To znamená, že by sa mala podávať minimálne 3 hodiny pred spánkom. Ďalším kritériom je, aby bola čo najľahšia a teda príliš nezaťažila žalúdok, ktorý už v tomto čase dávno oddychuje.

Nasledujúce hodiny po večeri si už zorganizujte podľa toho, na čo ste zvyknutí. Ak ste sa rozhodli večer stráviť pri zaujímavom filme, dávajte si pozor, aby ste sa naň príliš nezadívali. Krátky spánok by totiž mohol znamenať narušenie programu celej rodiny nasledujúci deň.

A čo domáce práce?

Väčšina ľudí, najmä žien, sa určite zamyslela, kedy má stíhať variť, prať, žehliť či upratovať. Upratovanie si väčšina zrejme nechávala na víkend a pranie či žehlenie zas na poobedie.

S tým teda problém nie je ani počas karantény. Najväčší problém môže robiť varenie, keďže sa teraz doma stravujeme každý deň. Najlepšou možnosťou je zvoliť jedlá, pri ktorých nestrávite celé doobedie v kuchyni.

Skvelou voľbou je tiež navariť na viac dní, aby ste si robotu nemuseli odkladať na večer či dokonca noc.

Karanténa nemusí byť trest

Hoci sa nám to tak teraz s prichádzajúcou jarou javí, ale karanténa nemusí predstavovať nutné zlo. Je jasné, že každému zmenila plány, no skúste sa nad tým zamyslieť aj inak.

Kedy inokedy by ste so svojou rodinou strávili toľko času. Každý z nás už zrejme potreboval spomaliť, keďže každodenné vyťažovanie so sebou prináša vážne chronické ochorenia.

Týchto pár týždňov či mesiacov by sme teda mali považovať za akýsi dar či varovanie. Hoci sa po nich všetci vrátime do dobre známeho kolotoča, zobrať by sme si z nich mali poučenie do celého života. Žiadne peniaze nám nenahradia zdravie ani čas strávený s najbližšími.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…