Domov Zahraničie Katalánci získali opäť autonómiu

Katalánci získali opäť autonómiu

0
0

Minulý týždeň v sobotu sa po oficiálnom ujatí moci katalánskej regionálnej vlády vrátili Katalánsku právomoci autonómneho regiónu Španielska po viac ako siedmich mesiacoch od ich odobrania.

Nová katalánska vláda na čele s katalánskym premiérom Quimom Torrom oficiálne nastúpila do funkcie v sobotu 2. júna 2018, v ten istý deň oficiálne nastúpil do úradu aj nový španielsky predseda vlády Pedro Sánchez.

Autonómia Katalánska

Centrálna španielska vláda pozastavila koncom minulého roka autonómiu z dôvodu nezákonného jednostranného vyhlásenia nezávislosti, ktoré bolo vyhlásené katalánskym parlamentom.

V následnej reakcii vláda bývalého španielskeho premiéra Mariana Rajoya spustila 27. 10. 2017 článok 155 ústavy, čo umožnilo Madridu prevziať kontrolu nad regiónom.

Tiež bol na iniciátorov jednostranného vyhlásenia nezávislosti vydaný zatykač, niektorí boli zatknutí, no napríklad bývalý regionálny katalánsky premiér Carles Puigdemont utiekol zo Španielska a v súčasnosti sa nachádza v Nemecku, kde čaká na prípadné vydanie do Španielska.

Snahy o nezávislý štát budú pokračovať

Premiér Katalánska Quim Torra využil príležitosť svojho menovania a ocenil predchádzajúcich politikov, ktorí sa usilovali o nezávislosť, a ktorí počas tohto boja museli utiecť z krajiny, aby sa vyhli zatknutiu, alebo sú v súčasnosti predbežne zadržaní.

Zároveň chce pokračovať v budovaní nezávislého štátu, pričom vyzval nového predsedu centrálnej španielskej vlády Pedra Sáncheza, aby začali spoločný dialóg na riešenie postavenia Katalánska.

Katalánsky premiér Quim Torra.

Budúcnosť Katalánska

Otázny je budúci vývoj Katalánska, kedy do hry vstupuje viacero premenných. Prvým je postoj španielskeho premiéra socialistu Pedra Sáncheza, ktorý by mohol byť iný ako jeho predchodcu. Druhým je zákonnosť postupu vyhlásenia nezávislosti Katalánska, ktoré boli v minulosti porušené.

Priaznivci autonómie poukazujú na skutočnosť, že socialisti, ktorí predtým tvrdo kritizovali postup predchádzajúceho premiéra sú pripravení sadnúť za jeden rokovací stôl s Kataláncami, čo naznačuje možnosť vzájomného dohodnutia sa.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…