Domov Ekonomika Kažimír je v úzkych, spochybňuje erudovaných odborníkov

Kažimír je v úzkych, spochybňuje erudovaných odborníkov

0
0

Minister financií sa z nepochopiteľných dôvodov pustil do populistickej kritiky nezávislej rady, ktorá má dohliadať na to, či sa vláda stará o spoločné štátne financie korektne a podľa princípu zdravého rozumu. Namiesto korektnej diskusie sa pustil do populistickej kritiky.

Ak politik kritizuje iného politika pre čokoľvek, je to normálne. Otázna je možno súdnosť a zdravá miera slušnosti. To je však už o charakterovej vyzretosti jednotlivých politikov a ich morálke.

Tak či onak, je to súčasť politického zápasu, aký sa odohráva aj vo vyspelých demokraciách. Keď však politik kritizuje odbornú inštitúciu, spochybňuje jej odborné stránky a metodiku, akou sa dopracovala k výsledkom, už to celkom normálne nie je.

To sa stalo naposledy ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, keď sa vyjadroval k záverom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá povedala, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa vlani zhoršila.

Zabúdame na zlé časy

„V roku 2017 dosiahol ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti úroveň 1,1 percenta hrubého domáceho produtku (HDP) a mierne prekročil hranicu rizika pre dlhodobú udržateľnosť.

Medziročne došlo k zhoršeniu udržateľnosti o 0,3 % HDP. Priaznivý ekonomický vývoj v roku 2017 vláda plne nevyužila na zlepšenie fiškálnej pozície,“ uvádza sa v pravidelnej ročnej analýze rady.

Kažímír, o ktorom sa hovorí ako o najvážnejšom kandidátovi na guvernéra Národnej banky Slovenska, sa z nepochopiteľných dôvodov pustil do dišputy s odborníkmi, a to spôsobom, ktorý rozhodne nie je hodný kandidáta na takúto pozíciu. Na analýzu rady minister zareagoval na jeho pomery dosť neštandardne.

„Rada pre rozpočtovú zodpovednosť reviduje svoj pohľad na reálny stav našej krajiny na základe nových metodologických vstupov a nových údajov.

Nesúhlasím s tým, že by sa medziročne zhoršila udržateľnosť verejných financií, pretože na základe zdravého rozumu: my sme v roku 2017 o jeden percentuálny bod zlepšili tzv. štrukturálne hospodárenie, dosiahli sme lepší deficit – 2,3 percenta HDP v roku 2016 verzus 1 percento HDP v roku 2017.

Podľa zdravého rozumu sme teda nemohli zhoršiť verejné financie,“ citovali Kažimíra Hospodárske noviny.

Kritikou prekrýva neschopnosť

V spochybňovaní nezávislej rady a jej odbornosti, ktorá má svoje renomé aj v zahraničí, sa minister nezastavil len pri tom, že kritizoval absenciu „zdravého rozumu“.

Podľa neho rada „pristúpila k výrazným zmenám v metodike výpočtu dlhodobej udržateľnosti verejných financií a výsledky tohto hodnotenia strácajú po takýchto krokoch z nášho pohľadu dôveryhodnosť a relevantnosť.“

Rada je jediná nezávislá inštitúcia na Slovensku, ktorá dokáže odborne posúdiť kvalitu verejných financií a ich udržateľnosti. Takýmto spochybňovaním odborníkov sa Kažimír zrejme snaží prekryť to, že ani v extrémne dobrých ekonomických časoch nie je vláda, ani on, schopný hospodáriť bez straty, teda bez deficitu.

Vlani napríklad vyrobila sekeru 884 mil. eur a zvýšila tak zadlženosť krajiny o vyše 160 € na zhruba 8 000 € v prepočte na jedného občana.

Povedali to jasne

Rada v správe jasne povedala dôvody, prečo došlo k zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Nesúviselo to priamo s hospodárením štátu v minulom roku, ako sa Kažimír snažil navodiť.

Verejné financie v roku 2017 nedosiahli podľa rady stav dlhodobej udržateľnosti „z dôvodu revízie zhoršujúcej výsledky hospodárenia verejnej správy v roku 2016 a predpokladaného horšieho vývoja rozpočtu v strednodobom horizonte do roku 2021, a to najmä rýchlejšieho poklesu daňových príjmov v podiele na HDP“.

Až vlani sa ukázalo, že rozpočtové hospodárenie vlády bolo v roku 2016 horšie ako si predsavzala a takisto sa ukázalo, že daňové prognózy na nasledujúce roky boli trochu nadsadené.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…