Domov História Keď bratislavský Slovan pokoril slávnu Barcelonu

Keď bratislavský Slovan pokoril slávnu Barcelonu

0
0

21. mája 1969 sa zrodil najväčší úspech československého futbalu. Slovan Bratislava si na bazilejskom Štadióne sv. Jakuba zmeral sily so slávnym klubom FC Barcelona vo finále Pohára víťazov pohárov. Svojou húževnatosťou a agresivitou sa Slovanistom podarilo zraziť španielskeho velikána na kolená, a vybojovať tak pohár jednej z najvýznamnejších európskych pohárových súťaží.

Dnes už neexistujúca futbalová súťaž Pohár víťazov pohárov (PVP) organizovaná organizáciou UEFA bola jednou z troch európskych futbalových súťaží.

Jej prvý ročník sa uskutočnil v sezóne 1960/1961 a posledný sa konal v sezóne 1998/1999. Súťaže sa zúčastňovali kluby, ktoré sa stali majstrami vo svojich domácich pohárových súťažiach.

Počas ročníku 1968/1969 bol zástupcom československého futbalu bratislavský klub Slovan Bratislava. Svoje tretie účinkovanie v bojoch o túto prestížnu trofej dokázal premeniť na historický úspech.

Kým v sezóne 1962/1963 vypadol v štvrťfinále a rovnaký výsledok zaznamenal aj o rok neskôr, sezóna 1968/1969 bola tou, kedy sa Európa na vlastné oči presvedčila o kvalite slovenského, resp. československého futbalu.

Cesta Slovana do finále

Za doposiaľ najväčším úspechom Slovana stojí vtedajší tréner Michal Vičan, ktorý prevzal kormidlo len v roku 1968. Už v tom istom roku doviedol klub k víťazstvu v Česko‑slovenskom pohári, čím si zaistil miestenku v Pohári víťazov pohárov.

V prvom kole sa Slovan stretol so súperom z Juhoslávie, klubom NK Bor. Po jeho vyradení narazil v druhom kole na súpera so zvučným menom, FC Porto.

Vďaka víťazstvu 4:0 v odvetnom zápase sa Slovanistom otvorili brány do štvrťfinále, ktoré bolo doposiaľ pre nich akoby začarované.

Slovanisti však absolvovali zimnú prípravu v Argentíne, čo sa napokon ukázalo ako skvelý krok Vičana, ktorého zverenci zvíťazili v oboch zápasoch a tak postúpili do semifinále.

Tu na nich čakal škótsky Dunfermline AFC. Prvý zápas skončil remízou 1:1, no v odvetnom zápase dokázal sieť bránky rozvlniť jedine Slovanista Ján Čapkovič, vďaka ktorému sa bratislavský klub prebojoval až do vytúženého finále.

Nevídaný úspech belasých

21. mája 1969 sa oči európskych futbalových fanúšikov upierali na bazilejský Štadión sv. Jakuba. Priamo na štadión zavítalo neuveriteľných 22 tisíc divákov a na súboj dohliadal holandský arbiter Van Ravensen.

Všetko bolo teda pripravené na finálový zápas medzi slávnym futbalovým klubom FC Barcelona a menej známym, no zato odhodlaným Slovanom Bratislava.

Dôkazom slovanistickej snahy zvíťaziť bol gól Cvetlera hneď v prvej minúte zápasu. Katalánčania naň odpovedali v 17. minúte. V prvom polčase sa potom sieť vlnila ešte dvakrát, pričom v oboch prípadoch sa o to zaslúžili futbalisti Slovana, Hrivnák a Ján Čapkovič.

Pred začiatkom 2. polčasu bol o krôčik bližšie k prestížnej trofeji práve bratislavský Slovan. Jeho hráči ale museli zvládnuť ešte ďalších 45 minút tvrdého boja.

Počas nich prišiel gól, ktorý zo stoličiek zdvihol práve fanúšikov španielskeho veľkoklubu, no ani ten nestačil na to, aby Slovanistom zobral vietor z plachiet.

Po záverečnom hvizde nasledovala obrovská radosť z víťazstva Slovana Bratislava, ktorý po víťazstve 3:2 nad Barcelonou zdvihol nad hlavu trofej prestížneho Pohára víťazov pohárov. Na historickom úspechu sa podpísala zostava pod vedením Michala Vičana.

Tú tvorili A. Vencel, bratia Ján a Ľudovít Zlochovci, dvojičky Ján a Jozef Čapkovičovci, V. Hrivnák, J. Fillo, P. Mutkovič, A. Horváth., I. Hrdlička, Ľ. Cvetler, L. Móder, K. Jokl, B. Bizoň, J. Határ, J. Hlavenka a náhradný brankár J. Kontír.

Všetci si triumf užívali plnými dúškami. Tento moment zostane v histórii slovenského futbalu zapísaný už navždy.

puma, foto: ŠK Slovan