Domov História Keď hudobný festival poznačila tragédia

Keď hudobný festival poznačila tragédia

0
0

Festival Pohoda patrí medzi najnavštevovanejšie festivaly na Slovensku. Koná sa každý druhý júlový víkend v areáli bývalého vojenského letiska v Trenčíne. Každý rok je zárukou kvalitnej hudby a skvelej atmosféry. Výnimkou bol ale rok 2009, kedy festival poznačila veľká tragédia.

Hudobný festival Pohoda vznikol v roku 1997. V tom čase mal podobu stretnutia priateľov na futbalovom ihrisku v Trenčíne. Od roku 1998 sa postupne rozrastal a v roku 2004 sa presťahoval na trenčianske letisko.

Každým rokom sa tešil stále väčšiemu počtu návštevníkov a kvalitným hudobným hosťom. Počas 23 rokov festival získal niekoľko prestížnych ocenení a ocitol sa na popredných miestach v hodnotení európskych hudobných festivalov.

Najviac pozornosti sa však festivalu dostalo v roku 2009. Dôvodom bola obrovská tragédia, v dôsledku ktorej vyhasli dva mladé ľudské životy a desiatky ďalších návštevníkov bolo zranených.

Naplnil sa najhorší scenár

13. ročník festivalu Pohoda zostane navždy zapísaný ako tragický. Začal sa 16. júla a prvé dva dni išlo všetko podľa plánov.

Počas tretieho festivalového dňa, 18. júla, však Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre Trenčín a jeho okolie druhý výstražný stupeň kvôli očakávaným búrkam a silnému vetru.

O 15:00 hodine oznámili usporiadatelia na všetkých pódiách, že sa blíži búrka. Návštevníkom s deťmi odporučili, aby festival opustili a tiež pozastavili programy na hlavnom a tiež druhom pódiu.

Nad festivalový areál búrka dorazila o 15:30 hodine. Sprevádzal ju silný vietor, ktorý dosahoval rýchlosť 72 kilometrov za hodinu. Návštevníci sa snažili ukryť, kde to len bolo možné.

Program v O2 aréne pokračoval ďalej. To však len približne do 16:00 hodiny, kedy vystúpenie skupiny A.M.O prehlučil zvuk, ktorý bol predzvesťou toho najhoršieho.

Nápor vetra nezvládla bočná stena O2 arény a plachta na stane sa začala trhať. Otvorený stan, v ktorom sa pred búrkou ukrývali stovky ľudí, nezvládol vietor a jeho konštrukcia sa začala rozpadávať a časti z nej nebezpečne poletovali vo vzduchu.

Na mieste utrpeli zranenia desiatky ľudí. Priamo na mieste zraneniam podľahol 29-ročný Martik Kašák z Piešťan. Ďalší traja ľudia utrpeli ťažké zranenia.

Do Trenčianskej nemocnice bola prevezená pacientka s ťažkým poranením mozgu, do žilinskej nemocnice prijali 25-ročného Ladislava z Veľkého Krtíša s poranením lebky a v martinskej nemocnici skončila len 19-ročná Nikola Kapková.

Práve ona sa 13. októbra 2009 stala druhou obeťou tragédie. Organizátori sa rozhodli festival predčasne ukončiť a jeho návštevníci boli z letiska evakuovaní.

V tom, či bude festival v nasledujúcich rokoch pokračovať nemal jasno ani jeho samotný riaditeľ Michal Kaščák. Aj napriek tragickým udalostiam sa však festival konal aj v nasledujúcich rokoch.

Kolotoč pojednávaní nemá rozuzlenie

Už nasledujúci deň po tragédii polícia zahájila vyšetrovanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia. Prebehlo niekoľko obhliadok stanu, ktorý stavala nemecká firma Landauer Weihnachtscircus.

Spoločnosť tvrdila, že dôvodom jeho zrútenia nebolo zlé postavenie, ale nepriaznivé počasie. Vyšetrovanie však odhalilo niekoľko pochybení pri jeho ukotvení.

Jednoznačný záver teda znel: „Stan nebol postavený v súlade s priloženou dokumentáciou.“ Okresný súd v Trenčíne rozhodol, že na vine je nemecká spoločnosť, ktorá bude musieť všetky škody zaplatiť.

Tá sa však proti rozsudku odvolala. Kolotoč pojednávaní a odvolaní naďalej pokračoval a celý prípad sa nikam neposúval. Oficiálny rozsudok totiž ani po viac ako desiatich rokoch stále nepadol.

Pohoda napriek tragédii pretrvala a tento rok napísala už svoju 24. kapitolu. Na trenčianske letisko sa vrátila po dvojročnej odmlke spôsobenej pandémiou koronavírusu a oslávila 25. rokov od svojho vzniku. Jej bránami prešli opäť tisícky ľudí.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…