Domov História Keď Oscar putoval na Slovensko

Keď Oscar putoval na Slovensko

0
0

18. apríla 1966 sa slovenská kinematografia mohla tešiť z obrovského úspechu. Slovenský film Obchod na korze v réžii Elmara Klosa a Jána Kádara získal Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. O rok neskôr sa film opäť ocitol v nominácii vďaka herečke Ide Kamińskej, ktorej však cenu za najlepší ženský herecký výkon vyfúkla Elizabeth Taylor.

Film Obchod na korze sa až dodnes, napriek dlhému času, ktorý odvtedy prešiel, môže pochváliť úspechom, ktorý v slovenskom filmovom priemysle nemá obdoby.

Na 38. ročníku udeľovania Cien Akadémie zaznelo jeho meno pri odovzdávaní ceny za najlepší cudzojazyčný film. Spočiatku nenápadný, a neskôr zakázaný, film sa tak navždy zapísal do zoznamu filmov, ktoré získali najprestížnejšie filmové ocenenie.

Pútavý je ale nie len dej, ktorý film rozpráva. Zaujímavý je aj príbeh toho ako vznikol a čo bolo s filmom v neskoršom období.

Príbeh z neľahkých časov

Scenár k filmu napísal prozaik a scenárista Ladislav Grosman, pričom čerpal zo svojej vlastnej novely. Celý príbeh je orientovaný na ťažké obdobie, kedy vypukla 2. svetová vojna a Slovensko sa ocitlo na strane nacistického Nemecka.

Hlavná úloha vo filme patrila Jozefovi Kronerovi, ktorý tu stvárnil postavu stolára Tóna Brtka. Vďaka jeho švagrovi, ktorý je veliteľom Hlinkovej gardy, sa jeho ani jeho ženy Evelíny vojna priamo nedotkla.

Práve s jeho zásluhou nemusel Brtko odísť do vojny a dokonca získal aj cenný arizačný dekrét, vďaka ktorému mohol vlastniť malú galantériu priamo v centre mesta.

Tu sa však Brtko ocitol  medzi dvomi mlynskými kameňmi. Jeho svedomie mu nedovoľuje túto ponuku prijať, no napokon na naliehanie ženy privolí.

Galantéria ale patrí starenke Rozálii Lautmanovej, ktorú vo filme stvárnila poľská herečka Ida Kamińska. Tá si spočiatku myslí, že Tóno je len jej pomocník.

Tým sa napokon dobrosrdečný Tóno aj stáva. Starej pani, ktorá netuší, čomu všetkému bude musieť kvôli svojmu židovskému pôvodu čeliť, pomáha ako len môže.

Všetko sa však zmení potom, čo Židom z mesta príde predvolanie k transportu. Pani Rozáliu sa Brtko najskôr snaží ukryť, no neskôr si uvedomuje, že riskuje aj svoj vlastný život a tak sa ocitá v najťažšej životnej situácii.

Prestížne ocenenie, uloženie do trezoru a ukradnutie sošky

S filmom Obchod na korze sa spája niekoľko zaujímavostí. Tie súvisia už s jeho samotným uvedením. Pri prvom uvedení musel totiž čeliť veľkej vlne odporu zo strany Slovákov, ale aj pražského vedenia štátu.

Napokon sa ale uvedenia dočkal, avšak len vďaka tomu, že prezident Antonín Novotný ním chcel Slovákom uškodiť. V konečnom dôsledku mu ale za jeho zlý úmysel môžeme byť vďační.

V roku 1966 totiž film získal Oscara ako najlepší cudzojazyčný film. Aj so samotným udeľovaním cien je spojených niekoľko zaujímavostí. Po získanej nominácii sa na udeľovanie cien chystal Ján Kroner ako hlavná postava vo filme.

Dal si dokonca ušiť štyri obleky a naspamäť sa naučil prejav, ktorý predniesol počas newyorskej premiéry filmu. Deň pred odovzdávaním cien sa vrátil do Prahy po režisérov, aby si prípadné ocenenie mohli prevziať spoločne.

Na letisku mu ale bolo oznámené, že keďže v Amerike už bol, tentokrát tam ísť nemôže. Sklamaný herec tak ostal na letisku a na odovzdávanie cien sa nedostal. To ale nič nezmenilo na fakte, že film sa stal najlepším cudzojazyčným filmom.

Ďalšie problémy prišli po roku 1968. Vzhľadom na to, že jeden z režisérov, Ján Kádar, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy emigroval do USA, sa aj film ocitol na zozname zakázaných filmov a až na 20 rokov bol umiestnený v trezore.

Zaslúžené uznanie opäť prišlo až v roku 2000, kedy sa stal víťazom Ankety 2000 o najlepšom hranom filme. Posledná zaujímavosť súvisí so samotnou soškou Oscara, ktorá sa po smrti Kádara stala objektom krádeže.

Dodnes sa ju nepodarilo nájsť a tak sa pod jediným Oscarom získaným za slovenský film akoby zľahla zem.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…