Domov História Keď vojna dorazila aj do Spojených štátov

Keď vojna dorazila aj do Spojených štátov

0
0

Spojené štáty americké boli počas prvých dvoch rokov 2. svetovej vojny v pozícii neutrálneho štátu. Všetko sa však zmenilo 7. decembra 1941, kedy bola ich základňa na Havajských ostrovoch napadnutá a zbombardovaná japonským letectvom.

Rovnako ako počas 1. svetovej vojny, aj počas tej druhej zastávali USA pozíciu neutrálneho štátu. Teda až do chvíle, kým ich útokom niekto nevyprovokoval do jej zapojenia.

Počas 1. svetovej vojny to bolo potopenie obchodných lodí Nemeckom. Do 2. svetovej vojny sa zas zapojili po tom, čo bola ich námorná základňa Pearl Harbor na Havaji napadnutá Japonskom.

Tieto okolnosti viedli k bezprostrednému vypovedaniu vojny Japonsku. Išlo však len o vyvrcholenie konfliktu, ktorý vo vzduchu visel už niekoľko rokov pred tým.

Keď si Japonci pohnevali Američanov

Počiatky konfliktu medzi USA a Japonskom siahajú ešte do obdobia ďaleko pred vojnou. Vtedy stáli USA skôr na strane Číny, pričom Japoncov považovali za nepriateľov.

To sa potvrdilo ešte viac po tom, čo v roku 1937 rozpútali v Číne vojnu, ktorej ničivé dôsledky boli nevyčísliteľné. Nič na tejto situácii nezmenilo ani rozpútanie 2. svetovej vojny.

Hoci ju Američania sledovali len z úzadia, veľmi dobre vedeli, proti komu by v nej bojovali. V roku 1941 Japonci už okupovali veľkú časť Indočíny, čo si vyžiadalo okamžitú reakciu Spojených štátov v podobe zmrazenia japonských fondov.

Medzi Japonskom a USA teda začali diplomatické rokovania. Japonsko od USA požadovalo uvoľnenie fondov a zastavenie námornej expanzie v Tichomorí.

Americký minister zahraničných vecí s japonskými požiadavkami súhlasil. Za podmienku si však stanovil stiahnutie Japoncov z Číny a Indočíny. To Japonci odmietli. Diplomacia teda zlyhala a prerástla do vojenských rozmerov.

Podcenenie situácie, na ktoré sa dopláca

7. decembra 1941 v skorých ranných hodinách bola pri prístave Pearl Harbor spozorovaná cudzia miniponorka. Po jej úspešnej lokalizácii sa ju podarilo ponoriť.

Pozemná základňa sa však o hroziacom nebezpečenstve dozvedela až keď už bolo neskoro. Táto miniponorka však ale ani zďaleka nebola jediná. Napriek tomu, že Japonci o jednu miniponorku prišli, k americkej základni vyslali päť ďalších.

O 6-tej hodine ráno Japonci odštartovali prvý útok z lietadiel, ktorého cieľom boli najmä bojové a lietadlové lode. Ďalší útok bol smerovaný na letiská Ford Island a Wheeler Field.

Hoci americké radary vlnu blížiacich sa japonských lietadiel zachytili, nevenovali im veľkú pozornosť. Na podcenenie situácie doplatili v tom najhoršom zmysle.

Prekvapenie v podobe japonského útoku na Pearl Harbor si vyžiadalo asi 2 500 obetí a ďalších 1 300 zranených. Spojené štáty prišli o množstvo bojových plavidiel a tiež lietadlových lodí.

Po druhom útoku bol pripravený aj ten tretí. Viceadmirál Nagumo sa však rozhodol, že vzdušné sily v tomto útoku nevzlietnu.

Hoci Američania utrpeli obrovské straty, nielen tie materiálne, ale hlavne na životoch vojakov, obránili svoje lietadlové lode, ktoré boli hlavným cieľom japonského letectva.

Americké zapojenie do vojny

Správy o útoku na Pearl Harbor sa rýchlo dostali do Washingtonu. Čoskoro sa o ňom dozvedeli aj obyvatelia USA, ktorí boli šokovaní. Bezprostredným dôsledkom útoku bolo vyhlásenie vojny Japonsku z 8. decembra 1941.

Znamenalo to okamžité zmobilizovanie obyvateľov a nahromadenie vojenskej techniky, ktorá im mala pomôcť v tom, aby Japonsku opätovali stratu, ktorú na základni Pearl Harbor utrpeli.

puma, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…