Domov Zdravie Keď vzrušenie z cestovania prekoná strach a stres

Keď vzrušenie z cestovania prekoná strach a stres

0
1

Leto je obdobím roka, na ktoré netrpezlivo čaká väčšina ľudí. Celoročný pracovný kolotoč totiž vystriedalo obdobie odpočinku, za ktorým mnohí vyrazia mimo svojich domovov. Balenie kufrov a cestovanie na dovolenku je ale pre niekoho viac stres ako radosť.

Cestovná horúčka je dobre známy pojem, s ktorým sa osobne stretáva veľké množstvo dovolenkárov. Ide síce o pocit vzrušenia, no ten sa prejavuje nervozitou a podráždenosťou.

Preto človek, často už v štádiu balenia a chystania posledných vecí, začne zmätkovať, čo tento už aj tak náročný proces dokáže poriadne skomplikovať. Stres neutícha ani po zbalení posledných vecí.

Naďalej pretrváva strach z toho, že nastanú komplikácie počas cesty. Ľudia si vytvárajú ten najhorší scenár, ktorý by ich mohol postihnúť, a tak je radosť z blížiacej sa dovolenky v nedohľadne.

Tá zväčša nastane až po príchode do cieľovej destinácie. Pocitov nervozity a úzkosti sa však dá zbaviť, aby si človek trpiaci cestovnou horúčkou mohol dovolenku užiť od prvých chvíľ v štádiu balenia a cestovania. Pre to by však mal dodržať niekoľko dôležitých krokov.

Zajtra, zajtra, len nie dnes…

Možno povedať, že na svete existujú dva typy dovolenkárov. Jedni sú tí, ktorí už vopred postupne do kufra hádžu veci, na ktoré si spomenú, alebo píšu zoznam, na čo nesmú zabudnúť.

Druhá skupina cestovateľov vyberie kufor len pár hodín pred cestou, a následne bez rozmyslu behá po dome a snaží sa na všetko potrebné si spomenúť. Je len na vás, čo z toho vám viac vyhovuje.

Ak ale patríte medzi ľudí, ktorí stres nezvládajú najlepšie, a aj obyčajné balenie vecí je pre vás skľučujúce, určite sa skúste baliť pár dní vopred. Najlepším spôsobom je veci si začať spisovať na papier v prípade, že niečo potrebujete ešte dokúpiť.

Potom si zo zoznamu môžete veci postupne škrtať, aby ste mali prehľad v tom, čo ste už splnili, a čo vás ešte len čaká. Ideálnym prípadom je, ak v predvečer vycestovania máte veci zbalené a vy už môžete len pokojne relaxovať a prežívať pocity radosti a vzrušenia.

Posledná noc býva najhoršia

Posledná noc pred odchodom býva u mnohých bezsená a prebdená. Okrem rozmýšľania nad tým, čo nám ešte v kufri chýba, a čo musíme pred odchodom ešte vybaviť, sa u niekoho môžu objaviť nepríjemné zdravotné problémy.

Pocity slabosti, zvýšená teplota, hnačka, bolesti brucha, či zvracanie nie je ničím výnimočným. Zväčša nejde o žiadny vážny zdravotný problém, ale len o cestovnú horúčku, ktorá ale aj tak dokáže poriadne znepríjemniť posledné chvíle pred odchodom na dovolenku.

Takéto pocity sa častejšie vyskytujú u žien a ešte častejšie u tých, ktoré pri balení okrem seba musia myslieť aj na svoje deti. Na zmiernenie takýchto problémov a tiež úzkostí je najvhodnejšie použiť niektoré z upokojujúcich prírodných prostriedkov.

Pomôžu pri tom čaje z levandule, medovky, ľubovníka bodkovaného, koreňa valeriány, ale tiež zvýšený príjem magnézia. Naopak určite zabudnite na konzumáciu alkoholu, ktorá síce pomôže na zaspanie, no po prebudení sa môžete cítiť ešte horšie.

Vyhnúť by ste sa tiež mali konzumácii kávy, zeleného čaju či energetických nápojov.

Kinetóza ako najväčší strašiak

Pocity stresu u mnohých neutíchajú ani potom, čo za sebou zabuchnú dvere dúfajúc, že za nimi nenechali nič, čo budú nasledujúce dni potrebovať.

Práve naopak. Nepríjemné pocity sa u mnohých začnú stupňovať po nastúpení do dopravného prostriedku, ktorý nás má do vytúženej destinácie odviezť.

Pocity nevoľnosti, ktoré mnohí prežívajú počas jazdy, sa nazývajú kinetóza. Ide o reakciu organizmu na pohyb organizmu v priestore. Kinetóza býva označovaná aj ako morská choroba, keďže práve plavba loďou mnohým evokuje nepríjemné kolísanie.

Kinetóza sa ale prejavuje aj v iných dopravných prostriedkoch. Niektorým ľuďom môže robiť problémy letecká doprava, no iní majú problémy aj v obyčajnom aute, či autobuse.

V takomto prípade môže byť kinetóza problém nielen pre samotného človeka, ktorý ňou trpí, ale aj pre ostatných spolujazdcov.

Od vyrazenia až po vystúpenie

Či už kinetózou trpíte, ale nie, občasné nevoľnosti v dopravnom prostriedku môžu postihnúť kohokoľvek. Keďže nejde o nič príjemné, je nutné, aby ste dodržali kroky, ktoré by vás pred týmto problémom ochránili.

Prvá rada spočíva v tom, aby ste v žiadnom prípade necestovali nalačno. Hoci je jedlo možno to posledné, na čo pred cestou myslíte, je nutné, aby ste do žalúdku aspoň niečo dostali.

Dávajte si však pozor na množstvo, a tiež na to čo zjete. Nie je totiž dobré, aby ste sa pred cestou prejedali,a ani to, aby ste jedli niečo mastné a ťažké.

Myslite tiež na pitný režim. Aj v tomto prípade je najlepšie zvoliť čistú vodu, prípadne ľahké ovocné šťavy, ktoré telo hydratujú a nezaťažia.

Ak pocitmi nevoľnosti trpíte častejšie, pred cestou by ste mali navštíviť lekáreň, kde zakúpite potrebné lieky, ktoré by ste mali užiť a mať po ruke počas celej cesty.

Počas nej by ste tiež nemali fajčiť, čítať knihu, či pozerať sa z bočného okna. Ak o sebe viete, že kinetóza sa u vás prejavuje častejšie, vždy by ste mali sedieť čo najviac vpredu.

Najlepšie spravíte, ak sa pokúsite zaspať, prípadne mať aspoň zatvorené oči. Nielen, že vám cesta ubehne rýchlejšie, ale v spánku sa pocity nevoľnosti neobjavujú.

Ak sa už ale objavili, okamžite otvorte okno, prípadne ak sa nachádzate v lietadle nasmerujte na seba klimatizáciu. Ak ste sa do svojej cieľovej destinácie konečne dostali aj napriek menším zdravotným problémom, pokúste sa dovolenku užiť plnými dúškami.

Ani náhodou nemyslite na to, že o niekoľko dní budete musieť rovnaké stresy z balenia a cestu absolvovať znovu.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…