Domov Zahraničie Klimatický summit OSN skončil bez riešenia kľúčovej otázky

Klimatický summit OSN skončil bez riešenia kľúčovej otázky

0
0

Po viac ako dvoch týždňoch rokovaní skončila klimatická konferencia Organizácie spojených národov bez úspechu, do záverečnej dohody sa nedostali kľúčové body celého vyjednávania.

Klimatické rokovania v Madride, ktoré nadväzujú na dosiahnutú Parížsku dohodu o zmene klímy, sa predĺžili o viac ako 40 hodín.

Krajiny sa nakoniec nedokázali dohodnúť na kľúčových bodoch a schválili len dohodu o prijatí ambicióznejších cieľov.

Nové dohody bez jasných pravidiel

Tieto najdlhšie rozhovory OSN o klíme skončili dohodou krajín na zvýšení záväzkov v oblasti znižovania emisií uhlíka budúci rok, ale odložili jasné rozhodnutie v kľúčových oblastiach Parížskej dohody o klíme známej ako článok 6, ktorá upravuje medzinárodné trhy s uhlíkom, teda obchodovanie s emisiami.

Zvyšujúce sa napätie medzi štátmi

Podľa viacerých analytikov sa do rokovacích miestností dostalo globálne napätie a politická polarizácia medzi hlavnými svetovými veľmocami – USA, Čínou a Európskou úniou.

Problém sa ukázal aj medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa krajinami, teda ako rozdeliť zodpovednosť za znižovanie emisií a prečo by tie krajiny, ktoré prispeli najmenej k súčasnému problému, mali trpieť viac ako tie krajiny, ktoré v minulosti získali viac. Rovnosť a zodpovednosť sa tak stali kľúčovými bodmi sporu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…