Domov Zahraničie Kľúč k novej slobode či „strašiak“ z Bruselu? EÚ predstavila COVID-19 certifikáty, Slovensko ich víta

Kľúč k novej slobode či „strašiak“ z Bruselu? EÚ predstavila COVID-19 certifikáty, Slovensko ich víta

0
0

Po týždňoch diskusií a príprav vydala Európska komisia usmernenie týkajúce sa tzv. COVID-19 „cestovateľských“ certifikátov. Doklad o tom, že jeho držiteľ bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu alebo už nákazu prekonal a získal tak dočasnú imunitu, bude občanom vydávaný zadarmo.

Pôjde o ľahko použiteľný, nediskriminačný a bezpečný certifikát, obsahujúci QR kód v digitálnom formáte (pre smartfóny) alebo v papierovej podobe, podľa toho, čo si držiteľ zvolí.

Platiť bude vo všetkých členských štátoch EÚ a predpokladá sa, že aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku a v Spojenom kráľovstve.

Využiteľný by mal byť aj mimo Európy, o čom ešte pokračujú rokovania, no je tu úsilie o zladenie európskeho návrhu s riešeniami v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Na zavedenie digitálnych „zelených“ preukazov, ktoré budú plne rešpektovať ochranu údajov, dlhodobo vyzýva aj slovenská diplomacia.

Riešenie treba nájsť už počas jari

„COVID-19 certifikáty, často nazývané aj zelené pasy, by mali byť pripravené na letnú turistickú sezónu a ich technická príprava na národnej úrovni by mala byť kompatibilná s európskou verziou. Chceme predísť tomu, aby tieto digitálne preukazy vznikali samostatne, v každej členskej krajine inak.

Keďže je to európske riešenie, očakáva sa aj spoločný prístup v rámci EÚ,“ vysvetlil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus.

Ako jeden z „otcov“ myšlienky zavedenia „cestovateľských“ certifikátov počas pandémie COVID-19 už od vlani pravidelne otvára túto tému aj na rokovaniach so svojimi európskymi partnermi, najmä v Rade pre všeobecné záležitosti (GAC).

Digitálne „zelené“ osvedčenia boli aj témou marcového zasadnutia Strategickej úrovne Komisie pre európske záležitosti (KEÚ), ktorú zvoláva rezort diplomacie SR s cieľom koordinovať s predstaviteľmi ostatných rezortov postoj Slovenska k európskym otázkam.

„Aby som ubezpečil zneistených občanov a vyvrátil nepravdy, ktoré sa posledné týždne šíria, opakovane pripomínam, že tzv. covid pasy budú okrem vakcinácie platiť aj pre testovanie či prekonanie nového koronavírusu. Ak sa teda niekto nedá zaočkovať, na čo má právo, je tu stále možnosť nechať si ‚zelený preukaz‘ verifikovať vykonaním testu.

Nebude tam žiadne obmedzenie smerom k cestovaniu navonok pre túto skupinu obyvateľov,“ zdôraznil Martin Klus. Zároveň dodal, že predmetom diskusií ešte bude určenie hranice protilátok pri prekonaní nákazy koronavírusom. V tejto súvislosti členské štáty čakajú na nové vedecké dáta.

„Musíme spoľahlivo stanoviť, aký je ten limit, aby bol človek považovaný za akoby ‚neinfekčného‘ a zároveň, aby nepredstavoval riziko pre akékoľvek spoločenstvo, do ktorého prichádza“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR M. Klus.

Ide len o dočasné „pandemické“ riešenie

Vo väčšine krajín sveta ešte maloleté deti neočkujú, ba ani netestujú. V súčasnej fáze diskusií o zavedení „covid certifikátov“ sa preto uvažuje o tom, že by na cestovanie a prechod cez hranice pre deti mohol slúžiť digitálny zelený pas od rodičov. Ak bude teda rodič zaočkovaný alebo otestovaný, automaticky sa to prenesie na deti.

Okrem toho sa dá už dnes predpokladať, že v budúcnosti by sa tento preukaz mohol využívať aj na vstup do reštaurácií, divadiel, kín alebo na koncerty. Takto to už dnes funguje, čo i len na skúšku, vo viacerých krajinách, napríklad v Izraeli.

„Zavedenie ‚cestovateľských preukazov‘ neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie ako také samozrejme nebude podmienkou pre umožnenie vycestovania za hranice členskej krajiny. Všetci občania EÚ majú základné právo na voľný pohyb, čo platí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní.

Digitálny zelený preukaz však uľahčí výkon tohto práva, pričom po skončení pandémie a nadobudnutí kolektívnej imunity nevidím dôvod na to, aby sme ho ďalej používali,“ upresnil Martin Klus.

Digitálny zelený preukaz sa pri údajoch o očkovaní bude týkať v prvom rade vakcín, ktoré majú povolenie pre EÚ a prešli schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry (EMA).

Štáty Únie však budú môcť akceptovať aj iné očkovacie látky. Bude teda na jednotlivých členských krajinách, či najmä v úvodnej fáze akceptujú aj neregistrované vakcíny a budú ich považovať za dostatočné pre vstup cudzincov na ich územie.

Diskusie o ďalších detailoch budú pokračovať aj najbližšie týždne. Popri členských štátoch, Európskej komisii či Rade EÚ sa k nim podrobnejšie vyjadria aj poslanci Európskeho parlamentu.

Digitálne „zelené“ osvedčenia nielenže uľahčia voľný pohyb osôb v EÚ počas pandémie koronavírusu, ale tiež môžu prispieť k oživeniu ekonomík a kultúrneho života.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: internet, archív TK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…