Domov Zahraničie Kľúčové momenty roku 2019 za našimi hranicami

Kľúčové momenty roku 2019 za našimi hranicami

0
0

Aj v roku 2019 budú svetoví lídri stáť pred kľúčovými rozhodnutiami, ktoré môžu ovplyvniť budúcnosť celého sveta. Existuje veľké množstvo očakávaných svetových udalostí, o ktorých vieme, že nás neminú a počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budeme sledovať ich dopady na naše životy. Mnohé udalosti, ktoré očakávame v nasledujúcom roku, nám predznamenávajú zaujímavé a turbulentné obdobie.

Vystúpenie Británie z EÚ – Brexit

Od júna 2016, kedy britskí občania rozhodli, že už ďalej nechcú, aby bola ich krajina súčasťou európskeho spolku, je slovo „brexit“ pravdepodobne najskloňovanejším výrazom v EÚ.

V druhej polovici minulého roka sa zdalo, že najvyšší predstavitelia EÚ a európskych štátov nič iné ani neriešili. Všetkému má byť koniec v marci tohto roka, kedy má Veľká Británia definitívne opustiť EÚ.

Problémom však je stále neexistujúca dohoda o brexite, ktorá má upravovať vzťahy medzi Britániou a členskými štátmi EÚ, po tom čo krajina spoločenstvo opustí.

To je dôvod, prečo sa, okrem iného, ozývajú aj hlasy pre nové referendum o brexite, čo však súčasná vláda odmieta. Dá sa teda predpokladať, že Veľká Británia oficiálne opustí EÚ v marci tohto roka a že poslanecká snemovňa prijme modifikovanú verziu zmluvy o brexite.

Čo je ale viac ako isté, rokovania o konečnom stave vzťahov medzi Britániou a Európskou úniou budú pokračovať ešte dlho a budú rozdeľovať nielen britskú, ale aj európsku politickú scénu.

Ustojí Trump politický tlak?

Ešte v roku 2017 sa začalo vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016, ktorého cieľom bolo odhaliť možné vzťahy medzi ruskou vládou a jednotlivcami spojenými s kampaňou prezidenta Donalda Trumpa.

Vyšetrovací tím už obvinil viac ako 30 ľudí, z toho 7 bolo aj uznaných vinnými. Z konca minulého roka si zas Trump priniesol problém s nefungujúcimi federálnymi inštitúciami, ktoré paralyzuje neschopnosť prezidenta dohodnúť sa so Snemovňou na rozpočte pre fungovanie vlády.

Prezident totiž odmieta jeho schválenie bez toho, aby v ňom boli vyčlenené peniaze na postavenie múru na hraniciach s Mexikom.

Vzhľadom na to, že strana prezidenta disponuje väčšinou len v Senáte, na politickej scéne nastal pat, ktorý podľa Trumpových slov môže trvať aj niekoľko mesiacov, respektíve dovtedy, kým mu zákonodarcovia neodsúhlasia jeho múr.

Ak do toho pripočítame zásadné zmeny jeho najbližších spolupracovníkov, je viac ako jasné, že Donald Trump stráca podporu u svojich vlastných ľudí. Mnohí minulý rok rezignovali z kľúčových pozícií – James Mattis, John Kelly, či Rex Tillerson, a teda s Trumpom už nechceli spolupracovať.

Aj keď si politickí analytici nemyslia, že by Kongres napokon prezidenta odvolal, vzhľadom k tomu, že jeho strana stratila väčšinu v Snemovni, očakáva sa, že Trump už nepresadí žiadnu svoju kľúčovú legislatívu a jediné, čo mu ostane, bude jeho odvážne „twittovanie“.

Vzťah USA – EÚ

Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že vzťahy medzi Európskou úniou a USA sa od nástupu prezidenta Trumpa zhoršili. Jeho protekcionalistické opatrenia v oblasti obchodu, či tvrdé vyjadrenia voči európskym krajinám vo vzťahu k plneniu záväzkov v rámci NATO rozhodne k dobrý vzťahom neprispeli.

Hoci je nový rok možnosťou na nový začiatok, vo všeobecnosti sa neočakáva zmena rétoriky amerického prezidenta voči európskej 28-ičke. Na stole leží totiž viacero sporných bodov.

Klimatická dohoda, Iránska dohoda, obchodné reštrikcie, či podpora brexitu nebudú určite jediné body, ktoré budú narúšať transatlantické spojenectvo.

Kto bude novým lídrom EÚ

Francúzsko spoločne s Nemeckom budú súperiť o to, kto po Británii prevezme líderskú pozíciu v EÚ. V dôsledku odchodu Veľkej Británie z EÚ sa bude súčasná vládnuca elita vo Francúzsku a Nemecku snažiť o uchopenie moci, ktorú by neradi odovzdali menej europtimisticky naladenému Poľsku alebo Taliansku.

Nemecko-francúzsky tandem bude nútený postupne uskutočňovať viaceré reformy tak, aby uspokojili ostatné krajiny túžiace po decentralizácii európskej moci v prospech národných štátov.

Z tohto pohľadu budú dôležité výsledky eurovolieb, keďže tie môžu výrazne ovplyvniť zloženie Európskej komisie a teda kormidelníkov na čele EÚ.

Vojna na Ukrajine sa môže ďalej rozrastať

Konflikt, ktorý na Ukrajine začal ešte v roku 2014 a postupne prerástol až do vojenského konfliktu, koncom roka 2018 ešte viac eskaloval.

Dôvody sú na oboch stranách, blížiace sa prezidentské voľby na Ukrajine a tiež klesajúca popularita Vladimira Putina, ktorý si expanzívnou a provokačnou politikou v susedstve snaží nahnať svoje preferencie.

Aj v tomto roku budú provokácie medzi Ruskom a Ukrajinou narastať. Tieto však nateraz pravdepodobne nebudú viesť až k otvorenej vojne medzi oboma krajinami, no pre celý región, vrátane nás, nebudú príjemné a nesmieme ich podceniť.

Denuklearizácie Severnej Kórey je otázna

Proces denuklearizácie na Kórejskom polostrove sa môže spomaliť. Ako sa ukázalo po summite Trump – Čong-un v júni 2018, Spojené štáty a Severná Kórea mali veľmi odlišné predstavy o tom, čo znamená proces denuklearizácie.

Za pol roka neprišlo k žiadnemu posunu a aj v roku 2019 sa tieto rozdiely v ponímanú tohto procesu budú ešte viac otvárať.

Vzťahy medzi USA a Čínou

Rozpor medzi Čínou a Spojenými štátmi americkými určite neprerastie do vojnového konfliktu, ale pozastavenie obchodnej vojny na Summite G20 ešte neznamená víťazstvo pre žiadnu krajinu, ani celý zvyšok sveta.

Je však čoraz viac vidieť, že rétorika oboch krajín sa zostruje a vzťahy, ktoré sú najchladnejšie za posledné desaťročie sa budú aj v roku 2019 len zhoršovať. Táto rivalita môže mať vážnejšie geopolitické dôsledky, ako by sme si možno všetci želali.

Rusko verzus svet

Rok 2018 nastavil nové vzťahy medzi Ruskom a zvyškom sveta, pripomínajúce tie z obdobia „studenej vojny“.

Bude zaujímavé sledovať, či bude naďalej dochádzať k vyhrocovaniu týchto vzťahov alebo sa nájde spôsob, ktorý vytvorí predpoklady pre zrušenie všetkých protiruských sankcií a naopak nastolí základy novej obchodnej a zahraničnopolitickej spolupráce „západného sveta“ s touto mocnosťou.

Konflikty po celom svete

Je čoraz citeľnejšie, že vplyv Západu klesá, v dôsledku viacerých premenných, ako napríklad uzatváranie sa do seba zo strany USA alebo riešenie malicherností vo vnútri EÚ, a to jednotliví regionálni lídri v ostatných častiach sveta cítia ako príležitosť, nielen Čína alebo Rusko.

Aj v budúcom roku bude potrebné zamerať pozornosť na situáciu v Sýrii, alebo aj Venezuele či Nigérii. Je čoraz viac zrejmé, že medzinárodné usporiadanie tak, ako ho poznáme dnes, sa rozpadá, no zatiaľ však neexistuje jasná odpoveď, čo príde potom.

Výlety do vesmíru

Nedočkavci, ktorým nerobí problém zaplatiť aj šesťmiestne sumy, aby sa pozreli do vesmíru, by si už v tomto roku mohli prísť na svoje. Hneď niekoľko spoločností vlastnených známymi miliardármi hlási, že dlho deklarované výlety do vesmíru by sa už v roku 2019 mohli stať skutočnosťou.

Spoločnosti však najskôr musia naplniť prísne bezpečnostné pravidlá a dokonale zvládnuť testovacie lety bez a následne aj s posádkou, ktoré sú naplánované v polovici tohto roka, no už dnes sa hovorí o ich pravdepodobnom posunutí.

jus, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…