Domov Komentáre KLUS: 5 zaujímavých dôkazov o význame COVID pasov

KLUS: 5 zaujímavých dôkazov o význame COVID pasov

0
0

Členské štáty EÚ vydali už vyše pol miliardy digitálnych COVID preukazov.

Pred letom mali mnohí občania Európy, a treba priznať, že aj u nás na Slovensku, obavy zo zavedenia tzv. digitálnych COVID preukazov EÚ. Hovorili o ňom ako o „strašiaku z Bruselu“ či dokonca nástroji novej totality, čo je nálepka, ktorú dezinformačné weby šíria dnes.

Pritom čas a prax ukázali, že obavy verejnosti boli zbytočné a dnes tu máme funkčný a užitočný symbol výrazne viac otvorenej a bezpečnejšej Európy.

Ako vyplýva z výročnej správy, ktorú tento mesiac vydala Európska komisia, tzv. digitálny COVID preukaz sa ako efektívny nástroj stal kľúčovým prvkom spoločnej reakcie členských štátov EÚ na pandémiu COVID-19.

Preukaz, ktorý obsahuje údaje o očkovaní proti koronavírusu, vykonaní testu alebo prekonaní ochorenia, uľahčuje bezpečnejšie cestovanie v čase pandémie a súčasne podporuje ťažko zasiahnuté odvetvie cestovného ruchu.

Užitočnosť tohto nástroja však potvrdzujú aj ďalšie fakty, o ktorých ste možno dosiaľ nepočuli:

1. Členské štáty EÚ už vydali viac ako 591 miliónov digitálnych COVID preukazov.

2. Do systému (vzájomného uznávania) sa už zapojilo 43 krajín na 4 kontinentoch, z toho 27 štátov EÚ, 3 krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarsko a 12 ďalších krajín či území.

3. EÚ zároveň oslovilo ďalších zhruba 60 tzv. tretích krajín, ktoré majú záujem pripojiť sa do tohto systému. S takmer polovicou už prebiehajú technické diskusie.

4. Nástroj sa teší aj podpore verejnosti. Podľa prieskumu Eurobarometra sa približne dve tretiny (65 %) respondentov zhodli na tom, že digitálny COVID preukaz EÚ je najbezpečnejším prostriedkom na voľné cestovanie počas pandémie COVID-19.

5. A napokon, už 20 členských štátov EÚ sa dobrovoľne rozhodlo využívať tento preukaz aj na vnútroštátne účely, napríklad pri vstupe na štadióny, do reštaurácií, kín či múzeí.

Som preto rád, že EÚ aj v čase takej veľkej krízy, akou je pandémia COVID-19, dokázala predstaviť svetu funkčný a moderný nástroj, vďaka ktorému sa náš život približuje k tomu v čase pred pandémiou.

Ešte radšej budem, ak sa nám podarí zbaviť sa jej natoľko, že tento nástroj už vôbec nebude potrebný.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…