Domov Komentáre KLUS: Ako zastaviť „pandémiu neočkovaných“?

KLUS: Ako zastaviť „pandémiu neočkovaných“?

0
0

Nikto nechce rozdeľovať spoločnosť, hlavným cieľom je ochrániť zdravie a životy občanov.

Tretia vlna pandémie COVID-19 udrela v strednej a východnej Európe dosiaľ najväčšou silou. Svedčia o tom počty nových nakazených a žiaľ, aj ďalšie úmrtia a plné nemocničné lôžka.

Situácia sa viditeľne zhoršila na Slovensku aj v ďalších európskych krajinách. Šéfovia rezortov zdravotníctva v Česku či Nemecku, ale napríklad aj rakúsky kancelár v tejto súvislosti hovoria o „pandémii neočkovaných“.

V snahe spomaliť šírenie koronavírusu, zrýchliť tempo očkovania a ochrániť tak čo najviac občanov viaceré štáty zavádzajú prísnejšie opatrenia. Tie sú už zacielené najmä na ľudí, ktorí sa rozhodli, že sa nedajú zaočkovať.

V Rakúsku môžu po novom navštevovať reštaurácie či kultúrne podujatia iba zaočkovaní alebo tí, ktorí ochorenie COVID-19 už prekonali.

Tento krok spôsobil u našich susedov rekordný záujem o vakcínu. Dlhé rady pred očkovacími centrami boli po sprísnení opatrení aj v Grécku, kde môžu nezaočkovaní ľudia vstupovať do verejných vnútorných priestorov (s výnimkou potravín či lekární) len ak sa preukážu negatívnym testom.

USA zas zrušili cestovné obmedzenia, ale iba pre plne zaočkovaných Európanov. A ešte jeden príklad – neočkovaní seniori nad 60 rokov a chronicky chorí Moskovčania majú až do februára budúceho roku nariadenú domácu izoláciu.

Aké z toho plynie ponaučenie pre nás? Ak konzílium odborníkov v reakcii na zhoršujúcu sa situáciu navrhuje napríklad obmedziť pohyb neočkovaných v najviac zasiahnutých čiernych okresoch a súčasne nejakým spôsobom zvýhodniť očkovaných, musím takéto návrhy podporiť.

Som za to, aby sme motivovali občanov k väčšej zodpovednosti a aby vakcína bola pre nich „slobodou“ nielen pri cestovaní. Vychádzam pritom zo skúseností mnohých krajín EÚ, kde sa práve takto darí aspoň čiastočne dostať pandémiu pod kontrolu.

Verím, že cieľom epidemiológov a zdravotníkov, ktorí radia vláde SR, nie je ešte viac rozdeľovať už beztak dosť rozhádanú spoločnosť. V prvom rade chcú chrániť zdravie nás všetkých. A práve každodenná prax lekárov a sestier ukazuje, že očkovanie je tou najlepšou cestou z tejto pandémie.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…