Domov Komentáre KLUS: Dobré správy z „pandemického frontu“

KLUS: Dobré správy z „pandemického frontu“

0
0

Vakcína proti koronavírusu je už na dosah a imunita po prekonaní COVID-19 vraj trvá najmenej pol roka. Pozitívnych noviniek je však viac.

Dostávam od občanov veľa otázok o tom, či by sme už mohli uvoľniť režim na hraniciach. Takmer v každej rodine či susedstve je totiž niekto, kto žije, študuje, alebo pracuje v zahraničí a obmedzená sloboda pohybu mu, mierne povedané, ničí život.

Ani nám sa nepáči, že nám posledné mesiace úlohy „diktuje“ koronavírus, aj preto sa snažím na všetkých možných fórach otvárať „maličkosti“, ktoré by individuálne osudy mohli aspoň trošku zjednodušovať. Samozrejme, ruka v ruke s ochranou zdravia nás všetkých.

Vďaka tejto aktivite po novom budeme PCR testy aj návrat bez karantény uznávať a umožňovať nielen z 27 štátov EÚ, ale aj z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva.

Navyše, 72-hodinová platnosť negatívnych PCR testov sa bude odvíjať od získania výsledku testu, a teda nie od času odobratia vzorky. Podarilo sa tiež schváliť výnimku pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 90 dňoch.

Tí totiž v tej dobe nepredstavujú riziko pre iné osoby a s potvrdením od lekára môžu cestovať bez preukazovania sa negatívnym testom.

Umožnený bude aj tranzit tzv. rizikovou „červenou“ krajinou EÚ pri návrate zo „zelenej“ krajiny. Stačí dôveryhodne (napr. cestovným lístkom) preukázať, že ste v tranzitovanej „červenej“ krajine strávili iba nevyhnutný čas. A uvažujeme nad ďalšími „zjednodušeniami“, kým je doba zlá.

A že to tak nemusí byť večne, je zrejmé z dobrých správ, za ktoré by sme mali poďakovať najmä vedcom, respektíve efektívnej koordinácii v rámci Únie. Prvé vakcíny na COVID-19 by mohli byť schválené už v decembri.

Klinické testy ukazujú, že mierime až k 95-percentnej účinnosti. Slovensko sa už s EÚ predbežne dohodlo na dodávke miliónov vakcín, ktoré sa k verejnosti dostanú zadarmo a budú na dobrovoľnej báze.

Dovtedy však musíme zatnúť zuby a v zodpovednom boji proti hnusobe vydržať!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…