Domov Komentáre KLUS: Možno Rusko tolerovať v organizáciách, ktoré majú v rodnom liste slovo mier?

KLUS: Možno Rusko tolerovať v organizáciách, ktoré majú v rodnom liste slovo mier?

0
0

Časť demokratického sveta sa začína zhodovať na tom, že v žiadnom prípade. Anektovanie štyroch ukrajinských regiónov Ruskom fiktívnymi referendami, rovnako ako pred ôsmimi rokmi na Kryme, sa totiž konečne stalo červenou čiarou.

V tejto súvislosti sa spomínajú prinajmenšom dve medzinárodné organizácie. Také, ktoré majú vo svojom rodnom liste mier, či dokonca priamo v názve bezpečnosť a spoluprácu.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a najmä Organizácia spojených národov (OSN).

Práve v nej je Ruská federácia – krajina s politickým režimom mnohými označovaným za kriminálny či prinajmenšom zlodejský, dokonca súčasťou Bezpečnostnej rady s právom veta. A osobitne toto mnohým kole oči.

Aj v týchto dňoch totiž vďaka svojmu špecifickému postaveniu Rusko zoblokovalo rezolúciu odsudzujúcu anektovania štyroch oblastí zvrchovaného územia Ukrajiny.

Všetci sú teraz zvedaví, ako to dopadne vo Valnom zhromaždení OSN, kde už nikto nič zablokovať nemôže, ale akýkoľvek výsledok má skôr symbolický charakter.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Diplomacia je kotva

Ak teda svetu záleží na tom, aby bol poriadok v ňom postavený na medzinárodnom práve a organizáciách, ktoré majú byť jeho garantom neskorodoval úplne, musí konať ihneď.

Nájsť spôsob, ako Rusko vylúčiť, či prinajmenšom pozastaviť jeho členstvo sa ukazuje ako nevyhnutná odpoveď pre krajinu, ktorá si v tejto chvíli nič iné ako úplnú medzinárodnú izoláciu nezaslúži.

Osobitne preto, lebo na vyhrážanie sa jadrovými zbraňami sme doposiaľ boli zvyknutí len v takých extrémnych prípadoch ako je Severná Kórea. Ak to ale počujeme z krajiny, ktorá sa stále tvári ako súčasť svetového poriadku, nemôže to nechať chladným nikoho na svete.

Nedá sa totiž mať všetko. Aj rešpekt vo svete, aj bezbrehú likvidáciu pravidiel, na ktorých stojí a vďaka ktorým funguje tak, ako sme desaťročia zvyknutí. Snáď to pochopia aj v Kremli, kým nie je úplne neskoro.

Martin Klus, poslanec NR SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…