Domov Komentáre KLUS: Otáľanie s očkovaním sa nám môže vypomstiť

KLUS: Otáľanie s očkovaním sa nám môže vypomstiť

0
0

Zodpovednosť za nízku mieru zaočkovanosti na Slovensku nesie aj oportunistická opozícia

Očkovaním rozhodujeme nielen o vlastnom zdraví, ale aj o zdraví a životoch našich príbuzných, priateľov či známych, ale aj osudoch našich zdravotníkov, keď príde ďalšia vlna pandémie. Preto som ešte koncom minulého roka bez váhania využil možnosť ísť osobným príkladom, a nechal som sa proti COVID-19 zaočkovať.

O vakcíne a jej vedľajších účinkoch sme vtedy vedeli veľa, no nie toľko, čo vieme dnes. Moja dôvera k vedcom a lekárom však bola väčšia ako obavy.

Po vyše polroku od spustenia očkovania je Slovensko piatym najmenej zaočkovaným štátom Európskej únie. Neteší ma to hneď z niekoľkých dôvodov.

Čím menej ľudí bude u nás zaočkovaných, tým neskôr sa nám otvoria dvere k bežnému životu, práci či cestovaniu. Vakcína je „ochranným plášťom“ nielen pre človeka, ale aj pre štát, jeho ekonomiku, školstvo a ďalšie súčasti, bez ktorých by nemohol fungovať.

Európa a svet dnes čelia šíreniu delta variantu koronavírusu, ktorého prvé prípady sme odhalili už aj na Slovensku. Keď sa táto mutácia u nás rozšíri, pre nízky počet zaočkovaných budeme veľmi zraniteľní.

Preto sa práve teraz, počas leta, musíme pripraviť na tretiu vlnu pandémie a zabrániť ďalším úmrtiam v nemocniciach a kolapsu zdravotníckeho systému.

S nedostatkom vakcín ani prístupom k očkovaniu dnes už problém nie je, očkujú už aj ambulantní lekári. V čom je teda problém? Určite sa zhodneme, že len dôveryhodnými a zrozumiteľnými informáciami o vakcinácii zvýšime počet zaočkovaných.

O to viac ma mrzí, že nám v tejto komunikácii absolútne nepomáha väčšina kolegov z opozície. Zo strany viacerých jej predstaviteľov sme svedkami hanebného zneužívania situácie a líškania sa voličom, ktorí podľahli tlaku „antivaxerov“.

Chopili sa príležitosti a povedali si, „čím horšie (pre vládu), tým lepšie (pre opozíciu)“. A to je veľmi smutný obraz o tých, ktorí sa tvária, že chcú prebrať zodpovednosť za budúcnosť krajiny.

Pritom aj oni veľmi dobre vedia, že práve očkovanie nás dokáže s veľmi veľkou pravdepodobnosťou uchrániť pred pľúcnou ventiláciou aj smrťou na ochorenia COVID-19.

Preto vás všetkých prosím – dajte sa zaočkovať, neverte bludom šíreným na pochybných stránkach, či pochybnými profilmi na sociálnych sieťach a myslite na svojich blízkych. Vakcína je kľúčom k slobode!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…