Domov Komentáre KLUS: Pellegrini mal v Bielom dome Trumpovi čo vysvetľovať

KLUS: Pellegrini mal v Bielom dome Trumpovi čo vysvetľovať

0
0

Pozvanie do Bieleho domu je pre každého lídra krajiny vždy veľkou poctou, ktorá sa nedostane každému. Pred nedávnou návštevou českého premiéra Babiša napríklad tamojšie médiá intenzívne špekulovali, či je za nepozvaním prezidenta Zemana skôr nekritický postoj k Rusku, alebo protežovanie čínskych záujmov.

Aj na Slovensku sa objavila podobná otázka, prečo premiér Pellegrini áno a končiaci prezident Kiska nie. A to napriek jeho jasnej pro atlantickej orientácii.

Možno je za tým rozdielny pohľad na jednu z najcitlivejších tém amerického prezidenta – migráciu, kde sa prezident Kiska netají celkom inými názormi a možno niečo celkom iné.

Objavili sa totiž domnienky, že neoficiálnym dôvodom pozvania P. Pellegriniho do Bieleho domu bol najmä záujem D. Trumpa spoznať premiéra pre nich zvláštnej krajiny.

Takej, ktorej minister obrany najprv navrhne kúpiť americké stíhačky F-16 za 1,8 miliardy dolárov, aby to pár mesiacov na to jeho stranícky šéf a druhý najvyšší ústavný činiteľ spochybnil a dokonca pohrozil ich okamžitým „predajom“.

Takej, ktorá síce dlhodobo neplní spojenecký záväzok vynaložiť 2 % na obranu, no zároveň odmieta 105 miliónov dolárov od Spojených štátov na rekonštrukciu svojich letísk.

No a v neposlednom rade takej, v ktorej značná časť spoločnosti, vrátane časti vládnej koalície, dáva sovietsku okupáciu po roku 1968 na roveň zmluvne zakotvenej pomoci od kľúčového spojenca, a to v čase zúrivých hybridných vojen a medzinárodného terorizmu.

Každopádne, bolo čo v Bielom dome vysvetľovať. Teda ak sa vôbec dá racionálne vysvetliť zúrivý boj o získanie konšpiračnými médiami dezorientovaného voliča.

Na druhej strane, sledujúc vzťah prezidenta Trumpa a časti jeho republikánskej strany ku konšpiráciám a propagande, šanca, že pre to mohli mať pochopenie je pomerne vysoká.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…