Domov Komentáre KLUS: #SOMLGBT, priznávajú sa pred voľbami Poliaci

KLUS: #SOMLGBT, priznávajú sa pred voľbami Poliaci

0
0

Či to na porážku nateraz neohrozenej konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) v jesenných voľbách bude stačiť, je ale otázne. Poďme však po poriadku.

PiS je od začiatku svojho pôsobenia na poľskej politickej scéne charakteristická dvomi témami. Socialistickým programom v hospodárskej politike a tvrdou konzervatívnou orientáciou v hodnotových otázkach.

Dokonca tak tvrdou, že ani nástup najtvrdšej krajnej pravice s preferenciami PiS doposiaľ takmer nijako nepohol. Skôr naopak. PiS sa ešte viac posilňuje, o čom svedčia aj posledné komunálne a europarlamentné voľby, ktoré s prehľadom vyhrala.

A to napriek tomu, že okrem extrémistov mala proti sebe zjednotenú takmer celú opozíciu v podobe tzv. Európskej koalície. Frustrácia, ktorú tento neúspech vyvolal najmä u mladších, mestských a vzdelanejších voličov, sa ešte znásobila júlovým násilím na dúhovom pochode rovnosti v Bialystoku.

Od tej doby sa viac ako kedykoľvek predtým poľská spoločnosť rozdelila do dvoch hodnotovo nezmieriteľných táborov a otvorenosť, ako sa k svojim názorom hlásia, nemá v poľskej spoločnosti obdoby.

Medzi ne patrí aj odhodlanosť nielen sexuálnych menšín, ale aj väčšiny prihlásiť sa k podpore vyššej miery tolerancie v Poľsku. A to má vyjadrovať práve heslo „#JestemLGBT“, za ktorým sa skrývajú tisícky osobných príbehov obyčajných Poliakov.

Chtiac nechtiac sa tak spor medzi „tradičným“ a „novým“ Poľskom stal jednou z hlavných tém predvolebnej kampane. Ktorému táboru to prospeje, záleží pravdepodobne od schopnosti ich voličskej mobilizácie, a teda volebnej účasti.

Porazený je však jasný už dnes. Nech už to vo voľbách dopadne akokoľvek, hrádza medzi Poliakmi na oboch stranách bude po týchto týždňoch ešte hlbšia.

Pre nás na Slovensku by to malo byť mementom a poučením. O týchto témach je nevyhnutné diskutovať pokojne a vecne, lebo emócie urobia určite viac škody ako úžitku.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…