Domov Ekonomika Koalícia začína rozdávať. Dvojnásobný vianočný príspevok dostane väčšina penzistov

Koalícia začína rozdávať. Dvojnásobný vianočný príspevok dostane väčšina penzistov

0
0

Celkovo 1,3 milióna penzistov si v decembri tohto roka prilepší. Poslanci schválili návrh z dielne ministerstva práce na zdvojnásobenie vianočného príspevku,  ktorý sa dotkne väčšiny slovenských penzistov.

Parlament minulý týždeň schválil novelu zákona o poskytovaní vianočného príspevku, podľa ktorej sa hranica sumy dôchodku s nárokom na vianočný príspevok posúva zo súčasných 60 % priemernej mzdy na Slovensku na 65 %.

Spoločne sa rastúcou priemernou mzdou to znamená, že nárok na vianočný príspevok bude mať tento rok každý penzista, ktorého dôchodok je nižší ako 658,50 eura.

V prepočte sa bude jednať o 123 tisíc penzistov viac, ako vlani. Približne 1,3 milióna dôchodcov si tak rozdelí celkovú sumu 154,3 milióna eur.

Maximálne 200 € na dôchodcu

Okrem posunu hranice sumy dôchodku s nárokom na vianočný príspevok prichádza novela aj s ďalšou zaujímavou novinkou. Vianočný príspevok dvíha dvojnásobne, a to až do sumy 200 €.

Teda penzisti, ktorých dôchodky sú najnižšie, a to pod hranicou životného minima (210,20 eura) dostanú v decembri navyše 200 €.

V prípade, že penzista poberá vyšší dôchodok ako 210,20 eura, a nižší ako 658,50 eura, suma vianočného príspevku sa vypočíta podľa vzorca stanoveného v novele zákona.

Príklady výšky vianočného príspevku

Penzisti poberajúci dôchodok v sume 300 eur dostanú v decembri tohto roka po novom vianočný príspevok vo výške 167,60 eura, namiesto vlaňajších 83,80 eura.

Pri 500-eurovej penzii sa suma vianočného príspevku zdvojnásobí na 70,12 eura. Ak dôchodok penzistu dosahuje hranicu 658,50 eura, vianočný príspevok bude vo výške 13 eur.

Zvýšili aj dotáciu za rekondičné pobyty

Poslanci zároveň zvýšili aj štátnu dotáciu na rekondičné pobyty dôchodcov, ktoré organizuje odborárska hotelová sieť Sorea. Toto zvýšenie má reagovať na zvyšujúci sa záujem penzistov o rekondičné aktivity.

Štátna dotácia bude tak navýšená o 100 tisíc eur, na sumu 697,5 tisíc a príspevok na rekreačný pobyt 50 €, rovnajúci sa asi štvrtine až tretine za celý rekreačný pobyt, bude tak môcť dostať viac dôchodcov.

MS, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…