Domov Slovensko Koaličné stretnutie opäť bez riešenia

Koaličné stretnutie opäť bez riešenia

0
0

Minulú sobotu sa uskutočnilo ďalšie stretnutie koaličných predstaviteľov, ktorého cieľom bolo vyriešiť krízu, ktorú spôsobilo ultimátum SaS na odchod Igora Matoviča. Aj po ňom sa však zdá, že začiatkom septembra budeme svedkom odchodu ministrov za SaS z vlády, po ktorom môžu nasledovať aj predčasné voľby.

Stretnutie v hoteli Bôrik malo prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) naň priniesol niekoľko návrhov, ktoré majú stabilizovať situáciu v koalícii.

Týkajú sa výmeny štátnych tajomníkov na ministerstve financií a hospodárstva, fungovania koaličných rád bez Igora Matoviča a Richarda Sulíka, kreovania rozhodcovskej komisie pri koaličných sporoch, v ktorej by každá strana mala troch členov, pričom pri rovnosti hlasov by rozhodujúci mala SaS.

Heger tiež navrhol, aby za útoky na koaličného partnera platili sankcie, dopredu sa zadefinoval jasný plán opatrení na pomoc ľuďom počas energetickej krízy a inak sa prerozdelili ministerstvá.

Všetko speje k odchodu SaS

Líder SaS Sulík tieto návrhy ocenil, upozornil však, že hlavná požiadavka liberálov na Matovičov odchod trvá a ak nebude splnená, predložené návrhy sú len kozmetické a nezmenia rozhodnutie SaS odísť ku koncu augusta z vlády.

„Všetko speje k tomu, že k 31. augustu podáme demisiu. Naším odchodom vláda nepadá, môže vládnuť ďalej. Návrhy, ktoré budeme považovať za rozumné, podporíme.

Takýto istý prístup budeme čakať aj od našich bývalých koaličných partnerov,“ skonštatoval Sulík. Predseda liberálov tiež informoval, že navrhol aj svoj odchod z funkcie, ak to má byť cena za odchod Matoviča. Ako uviedol, nemá pocit, že by návrh zarezonoval.

Ústupok musia spraviť liberáli

Zvyšné strany koalície – OĽANO, Za ľudí a Sme rodina, sa zhodli na tom, že jediným scenárom pri ceste z koaličnej krízy je, aby SaS ustúpila od svojho ultimáta a nastala zhoda na nových podmienkach spolupráce v koalícii. Uviedol to premiér Heger.

„Myslím si, že je to férová ponuka,“ podotkol. Ako uviedol, apeluje pritom na profesionalizmus, ktorý odsunie osobnú rovinu nabok. „Ak sa tak stane, garantujem vám, že v štvorkoalícii ťažké časy zvládneme,“ deklaroval premiér.

Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič si ani v tejto situácii servítku pred ústa nedával. Ako uviedol, nazdáva sa, že vyhlásenia SaS o snahe nájsť cestu na pokračovanie súčasnej vlády sú falošné, podľa neho bol šéf liberálov rozhodnutý „povaliť“ vládu ešte pred šiestym júlom, keď vypovedal za SaS koaličnú zmluvu.

Budú predčasné voľby?

Hnutie Sme rodina už dlhodobo zastáva názor, že po odchode ministrov SaS by malo dôjsť k predčasným parlamentným voľbám. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že pokiaľ vláda nefunguje alebo nebude fungovať, rýchlo treba urobiť predčasné voľby.

„Je dosť možné, že budeme musieť prijímať pomerne veľa tvrdých rozhodnutí súvisiacich práve s energetickou krízou, a som zvedavý, akým spôsobom takéto veci budú prechádzať v parlamente,“ podotkol Pčolinský.

Spoliehať sa na podporu SaS v opozícii je podľa neho utópia. V prípade odchodu liberálov z vlády však situáciu podľa predsedu hnutia Borisa Kollára zhoršuje ešte to, že SaS nechce podporiť predčasné voľby.

„Ako budeme vládnuť s menšinovou vládou, čo budeme 20 mesiacov sedieť bez toho, aby sme vedeli prijať dôležité zákony, rozpočet, ako budeme vedieť valorizovať dôchodky?“ pýta sa Kollár.

Martin Sokol, foto: TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…