Domov Ekonomika Koľko času v práci strávia ľudia za 100€?

Koľko času v práci strávia ľudia za 100€?

0
0

Zamysleli ste sa niekedy, koľko času strávite v práci, kým zarobíte približne 100 €? Myslím, že nejeden z nás sa často zamýšľa, že sa v práci skutočne ide pretrhnúť. Sú však krajiny, kde si ľudia na slušné peniaze prídu omnoho rýchlejšie ako my na Slovensku.

Svetová kríza je už podľa všetkého za nami a úroveň ekonomiky vo svete neustále rastie. Aspoň tak o tom hovoria analytici a výskumné agentúry z oblasti medzinárodného obchodu. Ako funguje finančná ekonomika v iných krajinách? Koľko musí priemerne Slovák odpracovať, aby zarobil „aspoň“ 100 €?

Slovensko- 43 hodín

Poďme teda najskôr domov. Zaujíma vás, koľko musí v priemere Slovák odmakať, aby mal o stovku na účte viac? Na základe stanovenej minimálnej mzdy a priemernej hodinovej tarify, musí Slovák odpracovať približne 43 hodín.

Česko- 46 hodín

U našich západných susedov je prekvapujúco čas o pár hodín vyšší. Na 100 € musí Čech pracovať plus – mínus 46 hodín.

USA- 15 hodín

V Spojených štátoch amerických je čas, za ktorý si prilepšíte o 100 € značne nižší. Prispieva k tomu aj ich sociálny systém a všeobecne aj životná úroveň.

Zaujímavosťou je, že povinný sporiaci systém (dôchodok) v Spojených štátoch neexistuje a sporenie je tak dobrovoľné, okrem stanovených daní, ktoré musia pravidelne odvádzať. Američan potrebuje odpracovať na 100 € okolo 15 hodín.

Kanada- 10 hodín

V krajine javorového listu je čas ešte o niečo kratší. Kanaďan v práci strávi iba 10 hodín a sto eur má razom vo vrecku.

Brazília- 76 hodín

Horúca, temperamentná latinskoamerická krv si túto čiastku odpracuje za 76 hodín. Spôsobené to je hlavne nerozvážnou politikou a vysokou infláciou, ktorá spôsobuje, že peniaze strácajú svoju hodnotu. Všeobecne mala Brazília tento problém v histórii už niekoľkokrát.

Fínsko- 8 hodín

Fínom stačí, ak v práci strávia 8 hodín a 100 € majú doma. Škandinávske krajiny boli vždy známe fungujúcou finančnou ekonomikou a vysokou životnou úrovňou.

Švajčiarsko- 3 hodiny

Zrejme bezkonkurenčne najnižší čas pre zárobok je vo Švajčiarsku. Hoci sú nároky na život v určitých oblastiach vyššie, 3 hodiny v práci a 100 € vo vrecku je naozaj lákavá ponuka. Vo Švajčiarsku pritom nie je stanovená minimálna mzda ani hodinová tarifa!

Nemecko a Rakúsko- 12 hodín

Podobne ako vo Švajčiarsku, ani tieto krajiny nemajú stanovenú minimálnu mzdu. 12 hodín práce vám bude úplne stačiť, aby ste boli o stovku bohatší.

Bangladéš- 680 hodín

Omnoho viac sa narobia v tejto malej ázijskej krajine, kde je samotnej práce naozaj málo. O jej hodnote hovorí aj odpracovaný čas a cena práce. Bangladéš je krajinou, kde funguje viac barterový ako klasický finančný obchod.

Venezuela- 10 mesiacov

V juhoamerickej krajine je situácia ešte o poznanie horšia. Doba, ktorú je potrebné odpracovať, aby ste si zarobili spomínaných sto eur je vyše 10 mesiacov.

Dôvodom sú občianske nepokoje, korupciou prehnitá vláda a slabá produktivita na medzinárodnom trhu. Okrem toho Venezuele narastajú dlhy kvôli nerozvážnej (ne)politike tamojšej vlády.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…