Domov Slovensko Kollár sa funkcie drží zubami nechtami, hrozí odchodom z koalície

Kollár sa funkcie drží zubami nechtami, hrozí odchodom z koalície

0
0

Po tom, čo sa prevalilo, že diplomová práca poslankyne za Sme rodina Petry Krištúfkovej je obyčajný plagiát, rovnaký problém má na krku aj jej stranícky šéf Boris Kollár. Na rozdiel od nej sa však Kollár svojej pozície vzdať nechce a svojim koaličným kolegom hrozí odchodom z vlády.

Akoby sme prežívali „deja vu“. Predseda parlamentu a plagiát namiesto záverečnej práce.

Určite ešte všetci máme v živej pamäti kauzu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorá sa týkala jeho rigoróznej práce. Hoci bolo preukázateľne jasné, že ju šéf národniarov odpísal, politickú zodpovednosť za to niesť odmietol.

Iná tvár, rovnaká kauza

Ani zmena po februárových parlamentných voľbách nepriniesla však zmenu móresov. Nasledovník Andreja Danka totiž pokračuje v jeho šľapajách.

Po tom, čo Miroslav Beblavý upozornil na to, že bakalárska práca Petry Krištúfkovej je vyskladaná z rôznych textov na interenete, Denník N si posvietil aj na prácu jej straníckeho šéfa.

A veru, ani Boris Kollár nevyšiel z tejto analýzy v poriadku. V jeho diplomovej práci totiž nájdete skopírované všelijaké texty z iných prác či internetu bez uvedenia zdroja.

Kollár dokonca v práci využil veľkú časť práce svojho školiteľa Jozefa Minďaša, od slova do slova prekopírovanú. Vysokoškolskí študenti vedia, že ani Kollárovo vysvetlenie, že školiteľ s tým súhlasil, v tomto prípade neobstojí.

Práca je, podobne ako pri Dankovi či Krištúfkovej, obyčajný plagiát. Podobne ako Krištúfková titul Bc. aj Kollár získal titul Mgr na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.

Neospravedlní sa, ani neodstúpi

Spomínate si ešte ako politici dnešnej koaličnej zostavy vyzývali Danka, aby odstúpil a vrátil „podvodne“ získaný titul?

Tak presne tí istí politici, avšak v roli koaličných poslancov, sa dnes len prizerajú tomu, ako ich koaličný alebo dokonca i stranícky kolega tvrdí, že titul získal v súlade so zákonom a preto sa odmieta ospravedlniť, nehovoriac už o prevzatí politickej zodpovednosti.

V snahe upokojiť svojich voličov Kollár iba odkázal: „Odteraz, keď budem v politike, nebudem titul Mgr. používať. Budem len Boris Kollár,“ povedal na tlačovej konferencii.

Vyzvali ho na odchod, za odvolanie nezahlasujú

Takáto snaha o vyvodenie zodpovednosti však nestačí ani študentom, akademikom a učiteľom a dokonca ani niektorým koaličným partnerom.

Strany Za ľudí a SaS už vyzvali Kollára na odstúpenie z postu druhého najvyššieho ústavného činiteľa, no na otázku, či zahlasujú za jeho odvolanie, v prípade, že by k nemu v parlamente došlo, odpovedali negatívne s tým, že nebudú nahrávať opozícii.

Strana OĽaNO s premiérom Igorom Matovičom, ktorý svojho času na margo Andreja Danka a jeho plagiátu povedal, že je ako „h***o čo si v špajzi sadne na poličku a myslí si, že je jahodový lekvár…”, dnes tvrdí, že hoci sa jedná o „zlodejinu“ tlačiť na jeho odstúpenie nebude.

„Predpokladám, že táto strana by opustila koalíciu,“ vyjadril sa premiér s dovetkom, že to si nemôže dovoliť, aby sa „znovu nedostala k moci mafia“.

Namiesto toho vláda navrhuje, aby sa skontrolovali všetky záverečné vysokoškolské práce, a teda za prešľap Borisa Kollára budú prenasledovaní všetci vysokoškolsky vzdelaní ľudia.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …