Domov Slovensko Kollár: Toto je prvý krok k výstavbe štátnych nájomných bytov

Kollár: Toto je prvý krok k výstavbe štátnych nájomných bytov

0
0

Výstavba štátnych nájomných bytov bola jedna z najsilnejších tém hnutia Sme rodina v predvolebnej kampani pred februárovými parlamentnými voľbami. Návrh, ktorý sa dostal aj do programového vyhlásenia vlády, je podľa šéfa hnutia Borisa Kollára o krok bližšie k realizácii.

Vláda minulý týždeň predstavila nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý má byť podľa premiéra Igora Matoviča priam revolúciou.

Nová legislatíva, ktorá má platiť od 1. augusta 2021, umožní efektívnejšie, rýchlejšie, transparentnejšie a úspešnejšie využívanie európskych finančných zdrojov ročne v hodnote približne šesť miliárd eur.

„Je to štyrikrát viac ako sme boli schopní doteraz v priemere sprocesovať a obstarať,“ zdôraznil premiér. Očakáva, že Slovensko bude konečne aj v oblasti verejného obstarávania vzorom.

Podľa šéfa vlády je aktuálne nastavené verejné obstarávanie systémom, kde sa najviac kradne, na čo doplácajú všetci obyvatelia Slovenska. „Úplne na poslednej koľaji bol nejaký princíp hospodárnosti a princíp dobrého hospodára,“ doplnil Matovič.

Prvý krok k masívnej výstavbe

Práve tento nový zákon o verejnom obstarávaní považuje predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár za prvý dôležitý krok k naplneniu jedného z najzásadnejších predvolebných sľubov.

„Toto je jeden z dvoch dôležitých zákonov, ktoré musíme prijať k tomu, aby sme mohli začať masívnu výstavbu štátnych nájomných bytov.

Štátne nájomné byty sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády a my tento sľub splníme. Ale aby sme ho mohli začať napĺňať, potrebujeme zmeniť stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní.

Takže tento prvý krok sme urobili a pracujeme aktuálne na zmene zákona stavebnom. Robíme na zmene legislatívy, okamžite ako ju príjmeme, spustíme ten systém a začneme s masívnou výstavbou štátnych nájomných bytov,“ priblížil Kollár.

Štátne nájomné byty

Hnutie Sme rodina pred voľbami sľúbilo, že rozbehne projekt, vďaka ktorému vybuduje 25 tisíc štátnych bytov ročne, ktoré si budú môcť ľudia prenajať za 200 – 300 euro.

Okrem dostupného bývania má projekt priniesť aj celkovú podporu slovenskej ekonomiky a nové pracovné miesta.

Kollár preto naďalej považuje projekt štátnych nájomných bytov za veľmi dôležitý, o to viac v kontexte aktuálnej krízy a dôsledkov, ktoré prináša pandémia koronavírusu. „Preto je veľmi dôležité v tomto čase ľuďom pomôcť aj týmto spôsobom,“ uzavrel Kollár.

Nový zákon o verejnom obstarávaní

Kým dĺžka verejného obstarávania v hodnote nad 20 miliónov eur trvala po starom 695 dní, tak po novom bude už len 275 dní. Nový systém verejného obstarávania bude v súlade s európskymi smernicami a zjednodušuje sa aj systém námietkových konaní.

Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého transparentnosť sa zvyšuje prostredníctvom zavádzania systému referencovania, zväčšením rozsahu zverejňovania informácií v Centrálnom registri zmlúv (CRZ), zabezpečením úhrady faktúr až 7 dní po zverejnení a povinnosťou zverejňovania údajov v CRZ aj pre obce, mestá a všetky štátne podniky.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…