Domov Cestovanie Koloseum v Ríme a 5 zaujímavostí o tejto antickej stavbe

Koloseum v Ríme a 5 zaujímavostí o tejto antickej stavbe

1
4

Rím je mestom, v ktorom cítiť históriu z každého kúta nech už sa nachádzate v ktorejkoľvek ulici či mieste. Je mestom, v ktorom aj obyčajná prechádzka ponúka veľké množstvo prekvapení v podobe zaujímavých a jedinečných budov a stavieb.

Jednou z najtypickejších antických stavieb hlavného mesta Talianska je celosvetovo známe Koloseum. Pozreli sme sa na to, čo by ste o tejto stavbe určite mali vedieť aj vy.

Vznik sa datuje až do 1. storočia

Rímske Koloseum je amfiteátrom, ktorý bol vybudovaný z iniciatívy rímskeho cisára Vespasiana v prvom storočí nášho letopočtu, samotné stavebné práce boli dokončené jeho synom Titusom. Táto stavba mala symbolizovať nekonečnú moc a prestíž týchto významných rímskych panovníkov.

Na čo všetko slúžilo Koloseum v minulosti?

Koloseum slúžilo pôvodne ako priestor pre gladiátorske bitky, súboje divých zvierat či kruté popravy. Bolo miestom početných mučeníckych smrtí, slúžilo ako kresťanské pohrebisko i kameňolom. Po zákaze uskutočňovania hier v piatom storočí zostalo opustené.

Stavba, ktorá nemá vo svete obdobu

Rímske Koloseum je stavbou, ktorá má štyri poschodia a ide o vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Najvyššie poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám. Centrom amfiteátra bola aréna a kapacita stavby bola podľa odhadov neuveriteľných 55 tisíc divákov.

Kto je zodpovedný za dnešnú podobu stavby?

V minulosti sa táto najmajestátnejšia stavba Rímskej ríše, vysoká 57 m s obvodom viac ako 500 m, nevyhla vplyvom ničivých zemetrasení a tiež aj ľudskej chamtivosti, pretože jej časť rozkradli práve obyvatelia Ríma.

Koloseum svetovým unikátom

Koloseum v Ríme patrí medzi tie najväčšie svetové skvosty, ktoré lákajú počas celého roka tisíce turistov a návštevníkov. A tak, či už ste milovníci histórie alebo nadšenci kultúrnych a spoločenských podujatí, výlet ku Koloseu sa určite oplatí.

Pretože aj taký koncert v ruinách tejto starobylej stavby musí byť nezabudnuteľným zážitkom. To, že ide o významnú stavbu svedčí aj skutočnosť, že je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO už od roku 1980.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Jeden komentár

  1. […] Zhttp://www.tyzdennikkoment.sk/koloseum-v-rime-5-zaujimavosti-o-tejto-antickej-stavbe/ […]

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…