Domov Slovensko Kolúzna väzba: ďalšia z tém rozdeľujúcich koalíciu

Kolúzna väzba: ďalšia z tém rozdeľujúcich koalíciu

0
0

Od nástupu vlády Igora Matoviča v marci minulého roka bolo políciou obvinených a zadržaných viacero známych osobností. Väčšina z nich skončila v kolúznej väzbe, kde mnohí strávili aj rok svojho života. Aj preto sa v poslednom období začali diskusie o prenastavení pravidiel kolúznej väzby. Táto diskusia však opäť rozdeľuje koalíciu viac ako je zdravé.

Minulý týždeň predložila poslankyňa za stranu Sme rodina Petra Hajšelová parlamentu na rokovanie návrh novely Trestného poriadku, ktorý má upraviť najmä trvanie kolúznej väzby na Slovensku.

Kollár proti Kolíkovej

To rozprúdilo nielen diskusie medzi opozíciou a koalíciou, ale najmä v rámci koalície, keďže novelu tohto zákona pripravuje aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Dôrazne odmietam takúto právnu úpravu, ktorá je predkladaná takýmto spôsobom,“ uviedla Kolíková v parlamentnej diskusii k návrhu s tým, že kľúčový inštitút ako kolúzna väzba sa teraz prerokúva ako poslanecký návrh, pričom zmeny neprešli pripomienkovaním a diskusiou s odborníkmi.

„Je to nezodpovedné, maríte tým vyšetrovanie a ja vás na to upozorňujem,“ podčiarkla. Ministerku zas poriadne skritizoval Hajšelovej stranícky šéf Boris Kollár.

„Nestačím sa diviť, čo tu počúvam, pani ministerka, ako ste vy pripravená urobiť ambiciózny zákon. Pýtam sa, čo ste robili celý rok? Koľko budeme ešte počúvať, že ste ambiciózna? Ešte ďalší rok, tretí rok?“ vyhlásil Kollár počas diskusie v pléne NR SR. Pýtal sa ministerky, koľko mŕtvych v kolúznej väzbe jej bude stačiť, aby zmenila legislatívu.

„Rok ste ministerkou, dodnes to nie je. Ja som vás o to prosil na jeseň minulého roku,“ povedal Kollár a vyčítal ministerke, že „sa na to vykašľala“. Dodal, že návrh Hajšelovej sa dá v druhom čítaní upraviť. Zároveň je Hajšelová pripravená v prípade dohody svoj návrh stiahnuť. Na stranu ministerky Kolíkovej sa zas postavila jej stranícka šéfka.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová sa vyjadrila, že ak by Hajšelovej návrh v parlamente prešiel, pre jej stranu by to bol signál na vystúpenie z vlády.

Ide o Pčolinského?

Keďže v kolúznej väzbe sa aktuálne nachádza aj bývalý šéf SIS, ktorý bol nominantom strany Sme rodina a zároveň je manželom poslankyne za Sme rodina Andrey Pčolinskej Vladimír P., vyvstávajú podozrenia, že snaha o zrýchlenie procesu úpravy legislatívy, ktorá má skrátiť kolúznu väzbu, je účelová.

Hajšelová odmietla, že by svoj návrh predložila v súvislosti s „jednou“ osobou. Dodala, že tento problém sa týka tisícov ľudí. Boris Kollár však priznal, že ho táto téma zaujíma aj kvôli Vladimírovi Pčolinskému.

Kolúzna väzba

Kolúzna väzba je procesný úkon, ktorým sa závažne zasahuje do osobnej slobody človeka. Nariaďuje sa v prípade, že existuje obava, že obvinený bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy.

Súčasná právna úprava stanovuje základnú lehotu väzby na 7 mesiacov, pričom sa môže v závislosti od závažnosti obvinení predlžovať, a to až na 12 mesiacov, čo je v poslednom období na Slovensku nezriedkavý jav.

Hajšelová navrhuje znížiť dĺžku kolúznej väzby na 5 mesiacov s tým, že predĺžiť by sa mohla len v prípade dokázania, že obvinený pôsobil na svedkov, spoluobvinených alebo znalcov či inak maril objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2021: Cenné kovy na olympiáde, zablokovaná Bratislava či kritizovaná dôchodková reforma

Prvý týždeň olympijských hier v Tokiu vyniesol Slovensku tri medaily. Zuzana Rehák Štefeče…