Domov Zahraničie Konferencia o budúcnosti Európy je na spadnutie. Aké sú priority Slovenska?

Konferencia o budúcnosti Európy je na spadnutie. Aké sú priority Slovenska?

0
0

Konferencia o budúcnosti Európy sa mala pôvodne začať na Deň Európy, 9. mája 2020 v chorvátskom Dubrovníku. Tieto plány však prekazila pandémia ochorenia COVID-19, a tak sa otvorený celoeurópsky dialóg s občanmi musel odložiť. Teraz však už všetko nasvedčuje tomu, že vďaka možnostiam, ktoré ponúkajú moderné digitálne technológie, spusteniu konferencie nič nebráni.

Vláda SR schválila koncepciu Konferencie o budúcnosti Európy v Slovenskej republike. Z nej, okrem iného, vyplýva, že národná platforma by sa mala orientovať na stimulovanie konštruktívnej diskusie o budúcnosti EÚ s dôrazom na slovenské regióny i odbornú analýzu a formuláciu slovenských odporúčaní pre sektorové oblasti európskych politík. Gestorom konferencie je rezort diplomacie SR.

Slovensko je pripravené, prioritou sú občania

„Slovenská koncepcia má dva piliere: jednak projekt #MYSMEEÚ, zameraný na laickú verejnosť, ktorého ťažiskom by mali byť verejné vystúpenia, diskusie a ďalšie komunikačné formy so zapojením širokých vrstiev spoločnosti. A potom Národný konvent o EÚ, ktorý by sa na expertnej úrovni venoval otázkam členstva SR v EÚ.

Jeho výsledkom by následne mali byť odporúčania pre vládu SR ku konkrétnym európskym politikám,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň privítal spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie o Konferencii o budúcnosti Európy z 10. marca 2021. Otváracia konferencia „slovenského vydania“ by sa mala uskutočniť v Banskej Bystrici, pričom predpokladaný termín je 9. mája.

„Prioritou bude samozrejme občiansky rozmer, pretože práve občania musia povedať, v akej Únii chcú ďalšie roky žiť. Verím, že EÚ bude aj po 16 rokoch členstva naším existenčným životným priestorom, ktorý budeme vnímať ako našu súčasť,“ vyhlásil štátny tajomník Martin Klus.

Dodal, že EÚ dnes čelí mnohým výzvam, a preto je potrebné, aby bolo aj Slovensko v očiach európskych štátov konštruktívnym a zároveň spoľahlivým partnerom.

Na poctivé zhodnotenie súčasného stavu EÚ treba využiť všetky komunikačné nástroje, vrátane digitálnych platforiem.

md, foto: archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…