Domov Zahraničie Konferencia o budúcnosti Európy: Občania chcú mať väčší dosah na rozhodnutia EÚ

Konferencia o budúcnosti Európy: Občania chcú mať väčší dosah na rozhodnutia EÚ

0
0

Dialóg politikov s občanmi by mal podľa Martina Klusa aj po skončení Konferencie zostať pevnou súčasťou politického života v Únii.

Občania členských štátov Európskej únie mali v rámci Konferencie o budúcnosti Európy do mája 2022 možnosť vyjadriť sa k doterajšiemu fungovaniu EÚ a najmä – odporučiť zmeny, ktoré sa pozitívne premietnu do ich každodenného života v európskom spoločenstve. 

Plénum Konferencie o budúcnosti Európy napokon prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí.

Týmito návrhmi sa budú zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia. „Jedno je isté – občania chcú byť lepšie informovaní o Európskej únii.

Chcú vedieť, čo konkrétne Únia a jej inštitúcie robia pre ich život a chcú mať väčší dosah na jej rozhodnutia. Aktívnejší na európskej scéne chcú byť predovšetkým mladí ľudia,“ poukázal v tejto súvislosti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Odkryli sa nedostatky, treba ich opraviť

Konferenciu hodnotí pozitívne, považuje ju za ambiciózny a jedinečný projekt.

„Vďaka tomuto celoeurópskemu a niekoľkomesačnému podujatiu sme dostali do rúk desiatky konkrétnych odporúčaní a stovky návrhov, ktoré nám naznačujú, akú Európu naši občania chcú mať,“ vyhlásil M. Klus s tým, že tento projekt však odkryl aj viaceré nedostatky.

A to napríklad v komunikácii inštitúcií EÚ smerom k občanom, čoho dôsledkom je už dlhšie fakt, že Únia je občanom vzdialená a málo si uvedomujú jej obrovský prínos pre naše životy.

„Z môjho pohľadu dlhodobo zlyháva národná aj európska strategická komunikácia. Aj preto optimisticky verím, že projekty ako Konferencia o budúcnosti Európy môžu tento trend zvrátiť.

Konferencia o budúcnosti Európy bola iba začiatok procesu, ktorý pokračuje a ktorého snahou je systematicky budovať silnejšiu a odolnejšiu Európsku úniu. Takú, ktorá bude pre nás všetkých ešte lepším miestom pre život, než je dnes,“ podotkol Martin Klus.

Za zaujímavé považuje aj rôzne návrhy na zvýšenie efektivity fungovania politických procesov v EÚ, ku ktorým však bude zložité hľadať politický kompromis. MZVEZ SR však mieni celý vývoj a diskusiu ďalej pozorne sledovať a súčasne formovať aj našu národnú pozíciu.

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…