Domov Slovensko Kontroverzia koncertu pri výročí Sviečkovej manifestácie

Kontroverzia koncertu pri výročí Sviečkovej manifestácie

0
0

Pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie usporiadala Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v nedeľu večer slávnostný koncert, na ktorý pozvala rôzne osobnosti z politického, umeleckého i cirkevného života.

Na koncert do budovy Slovenskej filharmónie – Reduty v Bratislave bol pozvaný aj prezident Andrej Kiska spoločne s bývalým nemeckým prezidentom Joachimom Gaukom.

Kiska účasť zrušil

Prezident mal vystúpiť aj s prejavom, avšak v nedeľu svoju účasť na koncerte zrušil. Dôvodom bolo to, že organizátori na koncert pozvali zástupcov všetkých parlamentných strán, teda aj Kotlebovej strany Ľudová strana Naše Slovensko. Práve to bol dôvod, prečo prezident svoju účasť zrušil.

„Spomienka na Sviečkovú demonštráciu je oslava slobody, demokracie a odvahy ľudí, pozvanie fašistov na večerný spomienkový koncert je preto mimoriadne nešťastným spôsobom pripomenutia si 30. výročia tejto významnej udalosti,“ uviedol vo vyhlásení prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Kritika Kisku i KBS

Toto rozhodnutie vyvolalo diskusiu o tom, či bolo konanie prezidenta a konanie organizátorov správne alebo nie. Poslanec Martin Poliačik sa taktiež koncertu nezúčastnil, aj keď podľa svojich slov sa na koncert tešil.

„Pre nás však bolo sláviť výročie Sviečkovej manifestácie po boku fašistických poslancov neprijateľné,“ napísal na facebooku. Podobný názor mal napríklad aj poslanec Štefan Osuský, či bývalý poslanec František Šebej, ktorí organizátorov skritizovali za pozvanie kotlebovcov na akciu.

Na druhej strane Kisku za jeho rozhodnutie skritizoval napríklad spoluzakladateľ KDH Vladimír Palko, či bývalý politik Jozef Mikloško. „Prezident Kiska neprišiel na koncert usporiadaný KBS. Urazil tým Nemecko, exprezidenta Gaucka, KBS a aj cirkev. To sa nerobí,“ vyjadril sa Mikloško.

Politiku nerobíme

Konferencia biskupov Slovenska vo svojej reakcii uviedla, že nerobí politiku. „Štandardne pozývame zástupcov všetkých strán zvolených do parlamentu.

Posolstvom tohto podujatia je práve zdôraznenie hodnoty ťažko nadobudnutej slobody a jasné odsúdenie každej totality: komunizmu, fašizmu, nacionalizmu,“ povedal jej hovorca Martin Kramara a doplnil, že prezidenta pozvali, aby hovoril a poslancov, aby počúvali.

Sviečková manifestácia

Slovensko si 25. marca pripomenulo tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…