Domov Zahraničie Korčok apeluje na Rusko a Turecko, aby vyriešili konflikt v Náhornom Karabachu

Korčok apeluje na Rusko a Turecko, aby vyriešili konflikt v Náhornom Karabachu

0
0

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) apeloval na Rusko a Turecko, aby využili svoj vplyv na vyriešenie konfliktu v Náhornom Karabachu. Miestne vojenské operácie sú, ako dodal, v príkrom rozpore s Chartou Organizácie Spojených národov (OSN).

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.

O život prichádzajú nevinní

Súčasnému stavu v regióne podľa šéfa slovenskej diplomacie predchádzalo neúspešné diplomatické úsilie, ktoré za minulé roky nedokázalo priniesť prielom v politickom riešení. Ako dodal, niet iného riešenia, ako ukončenie bojov a návrat k rokovaciemu stolu.

„Slovenská republika trvalo zdôrazňuje nevyhnutnosť pre multilaterálne riešenia. Sme malým štátom a multilateralizmus je úplne kľúčovým princípom našej zahraničnej politiky.

Preto si treba položiť otázku, ako efektívna bola doteraz takzvaná Minská skupina, ktorá pôsobí pri mediácii tohto konfliktu už od roku 1992,“ vysvetlil Ivan Korčok.

Podľa ministra zahraničných vecí je veľmi znepokojujúce, že opäť prichádzajú o život nevinní civilisti. Obe strany konfliktu sa podľa ministra očividne utiekajú k podpore silných susedov, čo, bohužiaľ, vytvára potenciál pre vážnu regionálnu krízu.

„Apelujeme preto najmä na Rusko a Turecko, aby využili vplyv a vrátili konfliktné strany za rokovací stôl,“ zdôraznil Korčok.

Zároveň vyjadril nádej, že do snahy o vyriešenie konfliktu intenzívne vstúpia Spojené štáty americké a Francúzsko, ktoré sú spolu s Ruskom garantami Minskej skupiny a zasadia sa svojou váhou a vplyvom za urýchlenie ukončenia bojov.

Konflikt v Náhornom Karabachu

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu.

Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí.

Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

red, SITA, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…