Domov Zahraničie KORONAVÍRUS: Európske krajiny opäť sprísňujú opatrenia

KORONAVÍRUS: Európske krajiny opäť sprísňujú opatrenia

0
0

Druhá vlna pandémie koronavírusu udrela na Európu silnejšie ako sa predpokladalo a aj krajiny, ktoré zvládali prvú vlnu dobre, teraz hlásia problémy. Najhoršia situácia je aktuálne v susednom Česku a Belgicku.

Česká republika zažíva ťažké posledné týždne. V rebríčku kumulatívneho počtu nových prípadov za posledných 14 dní v prepočte na 100 tisíc obyvateľov naši susedia jednoznačne vedú.

Praha dokonca požiadala Európsku úniu o humanitárnu pomoc a Brusel už poslal do krajiny pľúcne ventilátory. V piatok krajina prekonala 15 tisícovú hranicu potvrdených prípadov za jediný deň.

Druhou najhoršou krajinou v Európe je Belgicko, ktorého zdravotný systém je pred kolapsom.

Sprísňujú sa opatrenia

Opatrenia sprísňuje aj krajina, ktorá bola najpostihnutejšou v prvej vlne pandémie. Taliansko minimálne na mesiac zatvára telocvične, plavárne, kiná či lyžiarske strediská.

Kaviarne a reštaurácie budú môcť byť otvorené iba do 18-tej hodiny a rúška sa stávajú povinnosťou.

Stav núdze vyhlásila španielska vláda minulý víkend, zatiaľ na dva týždne. Premiér Pedro Sánchez však požiada Kongres o schválenie tohto stavu, spojeného aj s obmedzením pohybu obyvateľov, až na šesť mesiacov.

Španieli už niekoľko mesiacov povinne nosia rúška, v najbližšom čase nebudú môcť opustiť svoje domovy v nočných hodinách od 23.00 – 6. 00. Ďalšie obmedzenia schvaľujú jednotlivé regionálne vlády.

Pred dvomi týždňami sa táto krajina z Pyrenejského polostrova stala len šiestou krajinou sveta, ktorá potvrdila minimálne milión prípadov.

Predseda vlády však upozornil, že skutočný počet nakazených je minimálne trojnásobný. Po Španielsku sa druhou európskou krajinou, ktorá pokorila hranicu milióna potvrdených prípadov koronavírusom nakazených ľudí, stalo Francúzsko.

Vo viacerých regiónoch, medzi nimi aj v hlavnom meste Paríž, platia sprísnené opatrenia, vrátane zákazu vychádzania v nočných hodinách.

Hranice ostávajú otvorené

Prudký nárast nakazených však hlásia takmer všetky európske krajiny, medzi nimi aj Slovensko, kde od minulej soboty platí obmedzenie pohybu občanov s viacerými prísnymi opatreniami.

Hranice zatiaľ v Európe ostávajú otvorené. Viaceré krajiny však pre vstup na svoje územie zaviedli karanténnu povinnosť, alebo povinnosť preukázať sa negatívnym PCR testom.

ano, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…