Domov Zahraničie Koronavírus je skúškou, z ktorej môže vzísť lepšia budúcnosť

Koronavírus je skúškou, z ktorej môže vzísť lepšia budúcnosť

0
0

Ani Vatikán sa nevyhol tvrdým opatreniam proti šíreniu koronavírusu. Na bohoslužbách sa zúčastňuje len zlomok kňazov a žiadna verejnosť. Napriek tomu slová pápeža Františka letia do sveta. Najnovšie vyslal signál, ktorý má ľudstvo uistiť, že ak v boji proti tejto smrteľnej chorobe vytrvá, čaká ho lepšia budúcnosť.

Pandémiu koronavírusu môžeme brať aj ako skúšku, ktorá má ľudstvo pripraviť na budúcnosť, a tá, ak v skúške obstojíme, by mohla byť lepšia a spravodlivejšia ako súčasnosť.

Počas nedeľňajšej omše v Ríme, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov, to povedal pápež František.

Pandémia nám podľa neho opäť pripomenula, že medzi trpiacimi nejestvujú štátne hranice, a že národnosť človeka nemá nijaký vplyv na to, kto zomrie a kto bude ušetrený.

„Toto nie je nejaká ideológia. To je kresťanstvo,“ povedal pápež. „Všetci sme zraniteľní, všetci sme si rovní, a všetci sme vzácni. Kiež by nami to, čo sa okolo nás deje, silno zatriaslo:

Prišiel čas na to, aby sme začali odstraňovať nerovnosti a liečiť nespravodlivosť, ktorá podlamuje zdravie celej ľudskej rodiny,“ povedal v nedeľu pápež František.

Podľa Františka stále existuje aj riziko, že v skúške, ktorej nás koronavírus vystavuje, neobstojíme, a pandémiu koronavírusu iba vystrieda iná pliaga – „vírus sebeckého nezáujmu“.

Aby sa tak nestalo, budeme musieť podľa pápeža mnohé veci zmeniť. „Prijmime túto skúšku ako šancu pripraviť sa na našu kolektívnu budúcnosť,“ povedal František.

Pápež už začiatkom týždňa v jednej z omší, ktoré zo svojho hotelu v Ríme prenáša naživo cez internet, navrhol vytvorenie základného platu, akejsi obdoby ekonómami zvažovaného základného príjmu, ktorý by dostávali ľudia, čo vinou pandémie prišli o prácu.

Koronavírus vo svete

K 21. aprílu 2020 bolo vo svete potvrdených 2 505 858 prípadov nákazy, z toho 172 406 nakazených chorobe COVID 19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 210 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou boli USA (794 330 prípadov), pričom evidovali už aj najviac úmrtí (42 634). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Španielsko (204 178), Taliansko (181 228) a Francúzsko (155 383).

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…