Domov Zahraničie Koronavírus s príchodom leta naberá na sile, o to dôležitejšie sú užitočné rady pred dovolenkou

Koronavírus s príchodom leta naberá na sile, o to dôležitejšie sú užitočné rady pred dovolenkou

0
0

Po dvoch „pandemických“ rokoch v znamení cestovných obmedzení, opatrení na letiskách či prekážok na hraniciach, nás zdá sa čaká normálna letná turistická sezóna. 

Vo väčšine štátov Európskej únie a viacerých zvyšných krajinách Európy, kam občania zo Slovenska radi cestujú na dovolenky, aktuálne neplatia v podstate žiadne protipandemické opatrenia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR však pripomína občanom, že by mali zostať obozretní a najmä – dobre informovaní.

„Citeľný nárast nových infekcií koronavírusom hlásili v posledných dňoch a týždňoch napríklad Portugalsko aj Holandsko.

No nielen tieto štáty môžu v prípade ešte výraznejšieho zhoršenia pandemickej situácie opäť zaviesť aj cestovné obmedzenia.

Aj náš Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý monitoruje epidemiologickú situáciu, už informoval, že počet pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 sa v júni mierne zvýšil.

Preto sa oplatí byť na dovolenku v zahraničí dobre pripravení,“ vysvetľuje štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus. V tejto súvislosti ponúka občanom aj viacero užitočných tipov a rád pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí.

Užitočná aplikácie v mobile

Ako výborná pomôcka pri cestách, dostupná v mobile či tablete, slúži napríklad mobilná aplikácia Svetobežka.

Je rozdelená na šesť hlavných sekcií – v núdzi v zahraničí, registrácia pred cestou, cestovanie, v čom spočíva konzulárna pomoc, stredisko pre pomoc občanom a slovenské zastupiteľstvá.

„Pričom päť z nich má ďalšie podsekcie, ktoré poskytujú konkrétne informácie a rady, ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí, koho kontaktovať ako prvého, kam sa obrátiť po pomoc, ktoré pravidlá dodržiavať, čo konzulárni pracovníci slovenských zastupiteľských úradov môžu pre našich občanov urobiť, a čo nie,“ pripomína štátny tajomník M. Klus.

Straty dokladov v zahraničí sú jedným z najčastejších konzulárnych úkonov.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

Súčasne dodáva, že v aplikácii, ktorá je dostupná zdarma a na jej používanie nie je potrebné permanentné internetové pripojenie, sa nachádza aj zoznam všetkých slovenských diplomatických zastúpení vo svete s príslušnými telefonickými a e-mailovými kontaktmi, voliteľnými priamo z menu aplikácie.

Čomu sa venujú naše konzulárne úrady?

Rezort diplomacie zároveň pred letnou turistickou sezónou 2022 informuje občanov, že jedným z najčastejších konzulárnych úkonov v zahraničí býva strata dokladov.

V takýchto prípadoch je potrebné kontaktovať políciu, prípadne turistického delegáta. Veľvyslanectvo SR v niektorej krajine sveta môže pri strate, odcudzení alebo ukončení platnosti dokladu vydať náhradný doklad potrebný pre návrat domov.

„Nezabúdajme na to, že nie všetky krajiny sú také bezpečné ako Slovenská republika. Mnoho občanov situáciu podceňuje a aj preto dochádza ku krádežiam dokladov.

My preto odporúčame si vždy urobiť kópiu cestovných dokladov. Má to dva významy. Prvý, ak vám ukradnú doklady, tak môžete ľahšie preukázať svoju totožnosť.

Druhá vec, keď ste na pláži, tak vám stačí kópia cestovného dokladu,“ upresnil štátny tajomník Martin Klus.

Zároveň doplnil, v prípade, že polícia turistov vyzve, aby sa preukázali iným dokladom, tak sa dá prejsť k ubytovaniu a preukázať sa originálom. Je to omnoho menšia komplikácia, ako riešiť krádež.

md, foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…