Domov Ekonomika Krajniak chce odstrániť diskrimináciu v dôchodkoch, podľa opozície zavedie inú

Krajniak chce odstrániť diskrimináciu v dôchodkoch, podľa opozície zavedie inú

0
0

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny v pondelok na tlačovej konferencii vyzdvihol potrebu prijatia formy rodičovského bonusu, aby sa odstránila diskriminácia dôchodcov, ktorí vychovali deti. Opozícia namieta, že takýto návrh bude znamenať krátenie budúcich dôchodkov.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR má pripravené zdroje vo výške 758 miliónov eur na vyplácanie rodičovského bonusu v roku 2023, odkedy by mal začať platiť.

Maximálne náklady na rodičovský bonus sú na úrovni 550 miliónov eur, takže ministerstvo má aj rezervu vo výške 208 miliónov eur. Povedal to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas pondelkovej tlačovej konferencie.

Pripomenul, že rodičovský bonus je naviazaný na zárobok dieťaťa, ktoré musí odvádzať dane a odvody na Slovensku. Využiť možnosť prispievať takto svojim rodičom k dôchodku je jeho právom, môže sa rozhodnúť aj neprispieť. Jeho odvody sa ani v jednom prípade nezvyšujú.

Diskriminácia rodičov

Na základe aktuálnych dát za rok 2021 minister ukázal, že vlani celkovo 2,3 milióna ekonomicky aktívnych ľudí odviedlo do SP 9,5 miliardy eur.

Na dôchodkoch sa celkovo vyplatilo sedem miliárd eur, avšak len štyri miliardy eur išli reálne tým dôchodcom, ktorí vychovali deti, ktoré v súčasnosti dôchodkový systém udržiavajú, pretože platia odvody.

To považuje Krajniak už dlhodobo za diskrimináciu, ktorú by rodičovský bonus zmiernil. Napríklad dôchodkyňa, ktorá vychová štyri deti, príde v porovnaní s bezdetnou dôchodkyňou v roku 2023 o skoro 3 000 eur.

Kritika opozície

Podľa nezaradeného poslanca Erika Tomáša (HLAS-SD) „minister Krajniak naďalej tají formu financovania, ktoré by len za prvý rok fungovania spôsobilo sekeru v štátnych financiách vyše pol miliardy eur“.

Z vyjadrení ministra sa však podľa Tomáša dá vyčítať, že spomínané prostriedky chce získať aj na úkor krátenia budúcich dôchodkov, a to znížením tzv. dôchodkovej hodnoty.

Ako dodal, opatrenie je diskriminačné voči bezdetným rodičom, ako aj tým, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté alebo pracujú v zahraničí.

„Za diskriminačné považujem aj to, že deti, ktoré odvedú časť odvodov svojim rodičom, dostanú v budúcnosti plnohodnotné dôchodky, akoby nič neodvádzali, a teda sa na ne poskladajú všetci vrátane bezdetných rodičov,“ dodal Tomáš. Poslanec kritizuje aj to, že Krajniak opakovane prezentuje rodičovský bonus bez dohody v koalícii.

red, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…