Domov História Krasokorčuliarsky klenot Ondrej Nepela

Krasokorčuliarsky klenot Ondrej Nepela

0
0

6. február 1969 bol pre československý šport a najmä krasokorčuľovanie úspešným dňom, ktorý sa zapísal do histórie. Krasokorčuliar Ondrej Nepela vybojoval na Majstrovstvách Európy v Garmisch‑Partenkirchene titul, ktorým odštartoval svoju éru kraľovania v tomto športe.

Ondrej Nepela sa narodil 22. januára 1951 v Bratislave. Pochádzal z chudobnejších pomerov, čo z neho spravilo skromného, no usilovného chlapca. Keď mal sedem rokov učarovalo mu krasokorčuľovanie.

Stalo sa to pri pozeraní televízneho prenosu z Majstrovstiev Európy v roku 1958, ktoré sa konali v Bratislave. Vtedy sa hrdinom stal Karol Divín, ktorý získal európsky titul. Jeho matka ho preto zobrala do športového klubu a jeho kariéra sa začala.

Namiesto talentu usilovnosť a ctižiadostivosť

Jeho trénerkou sa stala Hilda Múdra, ktorá bola po jeho boku neuveriteľných 15 rokov. Tá sa na jeho adresu vyjadrila v zmysle, že možno Nepelovi chýbal vrodený talent, určite mu nechýbala usilovnosť, ktorej mal na rozdávanie.

Patril medzi poctivých v škole aj na ľade. Usilovnosť sa mu vyplatila už v roku 1965, kedy sa po prvýkrát stal majstrom Československa. Od toho roku už v republike prakticky nemal žiadnu konkurenciu.

Už o rok neskôr vybojoval prvý kov aj na Majstrovstvách Európy, na ktorých sa umiestnil na treťom mieste. Odvtedy až do roku 1973 sa na európskom šampionáte zakaždým objavil na stupni víťazov.

Trikrát sa umiestnil na treťom a päťkrát dokonca na prvom mieste. V rokoch 1971 až 1973 sa mu dokonca podarilo trikrát vybojovať aj titul majstra sveta. Najväčší úspech však prišiel v roku 1972 na Zimných olympijských hrách v Sappore.

Víťaz aj napriek pádu

Na Zimných olympijských hrách v roku 1972 v Sappore čakalo celé Československo na vystúpenie reprezentanta, ktorý bol favoritom na celkový triumf.

Všetci so zavretými päsťami sledovali jeho voľnú jazdu. Čakalo sa však až do posledného okamihu, keďže Nepela prišiel na rad až ako posledný. Začal očarujúcim trojitým salchowom, kedy už nik nepochyboval, že získa najcennejší kov.

Potom ale prišiel na rad odpichnutý rittberger, ktorý však nezvládol a skončil na ľade. Československý reprezentant však neotáľal a okamžite sa postavil a dravo o titul bojoval.

Predviedol niekoľko nádherných skokov a vďaka vynikajúcemu technickému aj umeleckému dojmu mu porotcovia pridelili najvyšší počet bodov a československí fanúšikovia si mohli vychutnať pohľad na svojho miláčika na najvyššom stupni víťazov.

Ondrej Nepela bral tento životný úspech ako posledný a bol odhodlaný skoncovať s kariérou.

Posledné preteky pred domácim publikom

Napokon sa však nechal prehovoriť na posledný svetový šampionát, ktorý sa v roku 1973 uskutočnil v jeho rodnej Bratislave. Nepela mal teda možnosť rozlúčiť sa s kariérou pred domácim publikom s poslednou zlatou medailou.

A tak sa aj stalo. 27. februára predviedol úžasnú jazdu, po ktorej si vyslúžil neutíchajúci potlesk a posledné zlato kariéry.

Posledné roky života

Po ukončení kariéry sa Ondrejovi Nepelovi splnil obrovský sen. Dostal totiž možnosť účinkovať v americkej revue Holiday on Ice. Jej súčasťou bol až trinásť rokov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Príbeh najznámejšieho baletu

Okrem toho pôsobil ako tréner v NSR, kde sa presťahoval. Jeho zverenkyňou bola aj Claudia Leistnerová, ktorá sa v roku 1989 stala majsterkou Európy.

Stalo sa tak len mesiac po smrti Ondreja Nepelu, ktorý 2. februára 1989 podľahol chorobe AIDS. V roku 2000 bol vyhlásený za najlepšieho slovenského športovca 20. storočia. Ocenenie za neho prevzala jeho trénerka, ktorá pri ňom stála pri tých najväčších úspechoch.

puma, foto: TASR



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…