Domov Komentáre KREMSKÝ: Dotácie môžu rozdať lekári a učitelia

KREMSKÝ: Dotácie môžu rozdať lekári a učitelia

0
0

Dovolenková sezóna je predo dvermi. Každý z nás už má pred očami vysoké štíty vrchov, horské jazerá alebo morské pobrežie. Potrebujeme oddych od každodenného stresu. Tento rok sme toho museli zvládnuť oveľa viac – okrem pracovných povinností aj hygienické opatrenia, obavy z choroby, obmedzenia pohybu.

Tam, kde my ideme oddychovať, iným začína pracovné nasadenie. Zamestnanci hotelov, reštaurácií, turistických atrakcií a cestovných kancelárií cez leto neoddychujú. Bude to pre nich nápor, od ktorého si veľa sľubujú. Že aspoň v niečom dobehnú straty, ktoré im vyrobili dlhé mesiace bez cestovania.

Ubytovanie a stravovanie, či ďalšie služby naviazané na cestovný ruch sú pre mnohé regióny to, čo ich drží pri živote. Turisti s plnými peňaženkami prinášajú prácu a zárobok, z ktorého sa zvyčajne žije po zvyšok roka. A nielen v Chorvátsku a Grécku, takýchto regiónov je dosť aj na Slovensku.

Práve preto by mal štát toto odvetvie špeciálne chrániť a podporovať. Pred časom priniesli výrazný nárast cestovania po Slovensku rekreačné poukážky, ktoré firmy museli začať poskytovať svojim zamestnancom. Bolo to násilné a neštandardné riešenie, ako rozhýbať cestovný ruch za peniaze zamestnávateľov.

Podarilo sa tým však zlegalizovať veľkú časť podnikania v turizme, keďže hotely museli začať vykazovať viac príjmov. Tým dokonca museli oficiálne zvýšiť aj mzdy svojim zamestnancom, ktorých dovtedy platili iba napoly na čierno.

Zdá sa, že poukážky sú dobrý nástroj na rozhýbanie cestovného ruchu, ako aj na to, aby sa príjmy z neho dostali zo sivej do oficiálnej ekonomiky.

Škoda, že štát lepšie nevyužil rekreačné kupóny napríklad ako poďakovanie lekárom, ktorí si odkrútili tisíce hodín na COVID oddeleniach a zaslúžili si poriadny oddych.

Alebo ako podporu detí a ich učiteľov, ktorí zažili ťažký školský rok. Namiesto štátu to tak urobili niektoré kúpele, ktoré lekárom a sestričkám ponúkli relaxačný pobyt zadarmo.

Nič ešte nie je stratené, leto sa iba začína. Treba však konať rýchlo. Štát by nemal podporovať cestovný ruch iba dotáciami, ktoré často skončia u tých, ktorí ich vôbec nepotrebujú. Dajme ľuďom do ruky nástroj a nechajme ich rozhodnúť, koho podporia svojou dovolenkou.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …