Domov Komentáre KREMSKÝ: Exkluzivita v právnom poradenstve je deformáciou trhu

KREMSKÝ: Exkluzivita v právnom poradenstve je deformáciou trhu

0
0

Ak sa v akejkoľvek oblasti vytvorí exkluzivita a zainteresovaní vytvoria kruh, do ktorého je náročné sa dostať, je to problém.

Takýto problém tu máme aj v oblasti poskytovania niektorých právnych služieb. To, že právnici nemôžu poskytovať právne poradenstvo, je deformáciou trhového prostredia.

Na danú činnosť majú totiž exkluzívne právo advokáti. Aby právnik mohol takéto poradenstvo poskytovať, má tri možnosti.

Zamestnať sa napríklad ako podnikový právnik, poskytovať služby cez spoločnosti zastrešované advokátmi alebo absolvovať 3-ročnú koncipientskú prax, ďalšie skúšky a stať sa advokátom. A to všetko napriek tomu, že má na danú činnosť ukončené právnické vzdelanie 2. stupňa.

Aký je teda rozdiel medzi advokátom a právnikom? Advokát môže zastupovať klienta pri plnení právnych úkonov alebo právnych konaniach.

Má však aj exkluzivitu na vykonávanie právnych služieb a poradenstva. Právnik je momentálne občan, ktorý má ukončené kompletné právnické vzdelanie, ale zákon mu neumožňuje samostatne poskytovať služby v oblasti, ktorú úspešne vyštudoval.

Profesionalita je dôležitá. Ale ak sa tu umelo deformuje trhové prostredie cez exkluzivitu na niektoré činnosti a zvyšujú sa tým ceny služieb, treba to riešiť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KREMSKÝ: Rok novej nádeje

Mnoho ľudí a firiem sa dnes sťažuje na vysoké ceny právnických služieb, ktoré sú v súčasnosti viazané výlučne na advokátov a ich kancelárie.

A tu máme krok, ktorý by pomohol. Navrhujem zmenu živnostenského zákona tak, aby mohli právnici samostatne poskytovať presne špecifikované jednoduchšie právnické služby.

Ide napríklad o právne rady, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracovanie právnych rozborov, vykonávanie právneho poradenstva a konzultačnej činnosti v oblasti tvorby práva alebo poskytovanie konzultácie.

Pomôže to zvýšiť konkurenciu na trhu a podporiť slobodu podnikania. Advokátom to zasa umožní sústrediť sa na oblasti podnikania, na ktoré sa prevažne špecializujú.

Naďalej budú zastupovať subjekty na súdoch, pred štátnymi orgánmi, obhajovať v trestnom konaní, autorizovať zmluvy alebo inú sporovú agendu.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …